لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۳

واکنش اردوغان به تصمیم آمریکا؛ ترکیه در اورشلیم شرقی سفارت تاسیس می‌کند


رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد سفارت این کشور در اورشلیم شرقی مستقر خواهد شد. این تصمیم پس از آن گرفته شد که پرزیدنت ترامپ اعلام کرد برنامه دارد سفارت آمریکا در اسرائیل را به اورشلیم منتقل کند.

رجب طیب اردوغان روز یکشنبه بیست و ششم آذرماه گفت: «به امید خدا، روزی که با اراده خداوند سفارتمان را در اروشلیم شرقی باز کنیم نزدیک خواهد بود.»

این تصمیم اردوغان پس از آن اعلام شد که او همراه با سران کشورهای اسلامی هفته گذشته در استانبول، به تصمیم پرزیدنت ترامپ برای به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل اعتراض کردند.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۱۵ آذر اعلام کرد که دولت آمریکا اورشلیم را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل برسمیت می شناسد. آقای ترامپ در سخنرانی خود اعلام کرد که بنا به این شناسایی، سفارت کشورش از تل آویو به اورشلیم انتقال خواهد یافت. در حالیکه این تصمیم با استقبال گرم مقامات اسرائیل روبرو شد، فلسطینیان آنرا به باد انتقادات شدید گرفتند.

اورشلیم شرقی، یکی از موضوعات مورد مناقشه اسرائیل و فلسطین، در سال ۱۹۶۷ و در جنگ شش روزه از سوی اسرائیل تصاحب شد. بسیاری از کشورها این منطقه را اشغال شده از سوی اسرائیل می دانند. فلسطینی ها هم امیدوارند این منطقه پایتخت کشور آینده فلسطینی شود.

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل، اعلام کرده ایالات متحده آمریکا هیچ طرفی در مناقشه بر سر اورشلیم شرقی را نخواهد گرفت. به گفته هیلی، اسرائیلی ها و فلسطینی ها باید سرنوشت این منطقه را از طریق گفتگوهای صلح تعیین کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG