لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

جدال لفظی بریتانیا و آمریکا با روسیه در نشست ژنو بر سر پرونده گاز اعصاب


رابرت وود نماینده آمریکا در نشست خلع سلاح، نظریه روسیه که عامل «نوویچوک» در بریتانیا یا آمریکا ساخته شده را «بی‌معنی» خواند.
رابرت وود نماینده آمریکا در نشست خلع سلاح، نظریه روسیه که عامل «نوویچوک» در بریتانیا یا آمریکا ساخته شده را «بی‌معنی» خواند.

نماینده بریتانیا روز سه‌شنبه در نشست کنترل تسلیحات سازمان ملل متحد دولت روسیه را متهم کرد که در ماجرای سوء قصد به جان جاسوس سابق روس صداقت به خرج نمی‌دهد و نماینده روسیه هم با نقل از اپوزیسیون بریتانیا، اتهام‌زنی لندن علیه مسکو را زیر سئوال برد.

لندن می‌گوید مسکو از نوعی گاز اعصاب یا عامل عصبی با کاربرد نظامی، به نام «نوویچوک» که در دوران اتحاد جماهیر شوروی در آن کشور ساخته می‌شد، برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال جاسوس سابق دوجانبه روس و دخترش در بریتانیا استفاده کرده است.

روسیه ضمن رد این اتهام گفته بود در صورت دسترسی به نمونه‌های عامل اعصاب مورد اشاره حاضر است با بریتانیا همکاری کند. با سر رسیدن ضرب الاجل لندن و عدم ارائه توضیح از جانب مسکو، بریتانیا دستور اخراج گروهی از دیپلمات‌های روس را از خاک خود صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نمایندگان روسیه در نشست امروز «خلع سلاح» در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو گفتند بریتانیا به وظیفه خود برای ارائه نمونه های گاز اعصاب استفاده شده برای ترور اسکریپال عمل نکرده و نمی‌تواند بدون اثبات اتهام، روسیه را گناهکار بداند.

دنیس داویدوف از اعضای هیات نمایندگی روسیه در این نشست گفت «شایان ذکر است که حتی جرمی کوربین رهبر حزب کارگر (اپوزیسیون دولت حاکم در بریتانیا) خواستار ارزیابی تحقیقات صورت گرفته حداقل توسط پارلمان شده است، اما او هم جواب منفی گرفت.»

وی با اشاره به این که انهدام زرادخانه شیمیایی کشورش پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به تایید بین‌المللی رسیده است و روسیه در این مدت تحقیقاتی درباره عامل نوویچوک نداشته، گفت اما تحقیقات در این زمینه در بریتانیا و احتمالا برخی کشورهای دیگر ادامه یافت.

متیو رولند نماینده بریتانیا در پاسخ گفت، روسیه با استفاده از «یک رشته اظهارات بی پایه و اساس و گفتن نیمی از حقیقت و نیمی دروغ، قصد دارد توجه‌ها را از واقعیت منحرف کند و این ادعای او که روسیه عامل اعصاب نوویچوک را منهدم کرده «اصلا روشن نیست.»

او همچنین با این ادعای همتای روس خود که دسترسی به نمونه گاز اعصاب مورد اشاره و شواهد پرونده اسکریپال را حق خود می‌داند مخالفت کرد و گفت وی با طرح مباحث گمراه‌کننده در مورد روند صحیح و حقوقی پیگیری پرونده، قصد دارد همه را سر در گم کند.

رابرت وود نماینده ایالات متحده در کمیسیون خلع سلاح نیز این نظریه روسیه که عامل نوویچوک در بریتانیا یا آمریکا ساخته شده را «پوچ و بی‌معنی» خواند، و گفت طرح این مباحث شیوه تبلیغاتی مختص روسیه است تا گناه خود را به گردن دیگران بیاندازد و آنها را سرزنش کند.

این نخستین مورد استفاده از گاز اعصاب در بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم است، که موجب نگرانی متحدان اروپایی و آمریکایی لندن شده و به تنش‌ها بین روسیه و غرب، که پیشتر به دلیل برخی مسائل بین‌المللی مانند بحران اوکراین و جنگ سوریه رو به تیرگی گذاشته، افزوده است.

نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد پیشتر در نشست فوری شورای امنیت در این ارتباط، که روز چهارشنبه هفته گذشته به درخواست بریتانیا برگزار شد، روسیه را مسئول ترور بیولوژیک اسکریپال و دخترش دانست و گفت این شورا باید مسکو را پاسخگو کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG