لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۳

نشست اضطراری شورای امنیت برای بررسی تنش بریتانیا و روسیه بر سر گاز اعصاب


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

به دنبال اخراج دیپلمات‌های روسیه از لندن در واکنش به سوء قصد به جان یک جاسوس دوجانبه پیشین روس و دخترش در بریتانیا، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه نشستی برای بررسی این موضوع برگزار خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه بریتانیا و مقام‌های سازمان ملل، لندن درخواست برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت را مطرح کرده تا اعضای آن شورای پانزده نفره در جریان آخرین تحولات قرار بگیرند.

لندن تا پایان نیمه شب سه شنبه به مسکو فرصت داده بود تا در مورد عامل عصبی ساخت روسیه که کاربرد نظامی دارد و از آن برای مسموم کردن «سرگئی اسکریپال» و «یولیا» دختر او در سالیزبوری انگلستان استفاده شده، توضیح دهد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در واکنش به این درخواست بریتانیا روز گذشته گفت کشورش برای همکاری باید به نمونه‌های گاز اعصاب مورد استفاده، که او آن را نقض معاهده منع تسلحیات شیمیایی خوانده، دسترسی داشته باشد.

با سر رسیدن ضرب الاجل بریتانیا و عدم دریافت توضیح از جانب روسیه روسیه، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه دستور اخراج ۲۳ دیپلمات روس را از آن کشور صادر کرد؛ اقدامی که تنش بین لندن و مسکو را افزایش داده است.

در همین حال نماینده بریتانیا در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، دیگر اعضا را در جریان پرونده قرار داد و آن اتحادیه نظامی از روسیه خواست «توضیحات کامل» خود را در مورد عامل عصبی مذکور به بریتانیا ارائه دهد.

کشورهای عضو ناتو عصر چهارشنبه در بروکسل با صدور بیانیه‌ای «از نخستین مورد حمله با استفاده از عامل اعصاب در محدوده تحت پوشش این سازمان، از زمان تاسیس آن در سال ۱۹۴۹ میلادی» ابراز نگرانی عمیق کردند.

کارشناسان بریتانیایی می‌گویند از یک نوع عامل عصبی (گاز اعصاب) که در دوران اتحاد جماهیر شوروی پیشین در آن کشور ساخته می‌شد، برای مسموم کردن آقای اسکریپال ۶۶ ساله و دختر ۳۳ ساله او «یولیا» استفاده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG