لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۷

پس لرزه ترور بیولوژیک جاسوس سابق روس؛ بریتانیا ۲۳ دیپلمات روس را اخراج می‌کند


خانم «می» این اخراج را در پارلمان اعلام کرد.
خانم «می» این اخراج را در پارلمان اعلام کرد.

نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد این کشور ۲۳ دیپلمات روس را اخراج می کند. تصمیم امروز «ترزا می» که در پارلمان کشور اعلام شد، واکنشی است به مسموم شدن یک جاسوس پیشین روس ودخترش که به بریتانیا پناهنده شده بودند.

این اقدام تنش موجود میان دو کشور را در حد زیادی بالا برده است. این نخستین اخراج دیپلمات های روس از بریتانیا از دوران جنگ سرد است.

هفته پیش «سرگئی اسکریپال» ۶۶ ساله و «یولیا» دختر ۳۳ ساله او در شهر سالیزبوری انگلستان مسموم شدند. اسکریپال جاسوس سابق روس است که به بریتانیا پناهنده شده است.

به گزارش نیویورک تایمز، «ترزا می» پس از آن دستور اخراج دیپلماتهای روس را صادر کرد که مسکو به مهلت داده شده لندن در زمینه توضیح در باره حمله گاز اعصاب به سرگی اسکریپال و دخترش تن در نداد و در خواست لندن را رد کرد.

بریتانیا دامنه تحقیق درباره تلاش ماموران مخفی روسیه در زمینه حمله با گاز اعصاب را گسترش داده و از دوستان ومتحدان خواسته است با اعمال فشار بر دولت روسیه جلو این قبیل اقد امها را بگیرند.

دولت روسیه به جای همکاری در این زمینه، گفته است در قبال لندن دست به اقدام متقابل خواهد زد.

ترزا می به پارلمان اطلاع دادکه اقدام روسیه، توسل غیر قانونی به زور علیه بریتانیا بوده و باید با قدرت شدید، به آن پاسخ داده شود.

خانم می گفت با نظر شورای امنیت ملی موافقت کرده است که تمامی روابط در سطح بالا میان بریتانیا با روسیه را به حال تعلیق درآورد.

به دیپلماتهای روس یک هفته مهلت داده شده که خاک بریتانیا را ترک کنند.

نخست وزیر بریتانیا همچنین اعلام کرد دولت او برای در هم شکستن فعالیت ماموران اطلاعاتی خارجی اختیارات بیشتری به دستگاههای مربوطه داده و دعوت از سرگی لاورف برای دیدار از لندن را لغو کرده است.

ترزا می گفت هیچ مقام بلندپایه دولتی یا سلطنتی در المپیک تابستانی در روسیه شرکت نخواهد داشت و از این پس بر پروازهای خصوصی، و محموله های روسیه به بریتانیا بازرسی بیشتر و سختگیریهای گسترده تری اعمال خواهد شد.

خانم می گفت روسها از گاز عصبی نظامی در اروپا استفاده کرده و پاسخ آنها به توضیح دادن در این باره تحقیر آمیز بوده و وضعیت وخیم ناشی از این قبیل اقدامها را درک نکرده اند.

ناظران می گویند لندن علاوه بر اینها در صدد اقدامهای گسترده تری علیه روسیه است از جمله مصادره اموال سرمایه گذاری شده در بریتانیا از راههای نادرست، تغییر قوانینی که امکان می دهد افراد با نامهای جعلی مالک اموال و دارائی ها در بریتانیا بشوند و دعوت از جامعه جهانی برای اعمال فشار بر روسیه و محدود کردن روابط اقتصادی با آن کشور. حتی امکان لغو پروانه کانالهای خبری روسیه در بریتانیا در دستور کارقرار گرفته است.

به دنبال تعیین ضرب الاجل لندن برای ارائه توضیحات مسکو در پرونده سوء قصد به جان جاسوس دوجانبه پیشین روس در بریتانیا، روسیه روز سه شنبه گفته بود تنها در صورت دستیابی به نمونه گاز اعصابی که برای این کار استفاده شده حاضر به همکاری است.

دولت بریتانیا پیشتر از مسکو خواسته بود در مورد نوعی عامل عصبی که در روسیه تولید می‌شود و کاربرد نظامی دارد و از آن برای مسموم کردن «سرگئی اسکریپال» ۶۶ ساله و «یولیا» دختر ۳۳ ساله او در شهر سالیزبوری انگلستان استفاده شده، توضیح بدهد.

اسکریپال و دخترش، که هر دو ساکن بریتانیا هستند، روز سه‌شنبه در حالی که بیهوش بر روی نیمکتی در مقابل یک مرکز خرید در شهر سالیزبوری افتاده بودند پیدا شدند. پلیس بریتانیا روز بعد اعلام کرد آنها عمدا با استفاده از عامل عصبی مسموم شده‌اند.

واکنش آمریکا

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا گفته است برای اتخاذ واکنش «متناسب، اما قاطع» به حمله به جاسوس دوجانبه پیشین روس و فرزند او – که حال هر دو همچنان وخیم گزارش شده است – در حال رایزنی با متحدان لندن در اتحادیه اروپا و خارج از آن است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه با اشاره به این که به نظر می‌رسد روسیه مسئول عملیات مسموم کردن جاسوس پیشین روس و دختر او در انگلستان است، گفت که امروز با ترزا می نخست وزیر بریتانیا در این باره صحبت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران در واشنگتن خاطر نشان کرد که یافته‌های دولت بریتانیا در این پرونده را حقایق پرونده می‌داند، اما تاکید کرد اگر ایالات متحده با این یافته‌ها هم نظر باشد، روسیه را محکوم می‌کند.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید نیز تاکید کرد که واشنگتن به طور اصولی در کنار لندن خواهد بود و گفت "فکر می‌کنم در حال مرور جزئیات حادثه هستند. ما با بریتانیا همکاری خواهیم کرد و در کل این روند در کنار آنها خواهیم ماند"

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG