لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۱

روسیه: دیپلمات‌های بریتانیا را اخراج و مذاکرات سطح بالا را متوقف می‌کنیم


دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روسیه - آرشیو
دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روسیه - آرشیو

روسیه روز جمعه اعلام کرد به تلافی اخراج دیپلماتهای آن کشور از لندن، دیپلمات‌های بریتانیایی را از مسکو اخراج و گفت‌وگوها در سطوح بالا با مقام‌های بریتانیایی را متوقف می‌کند.

لندن مسکو را مسئول ترور بیولوژیک جاسوس دوجانبه سابق روس در بریتانیا می‌داند و به دنبال عدم همکاری روسیه، روز چهارشنبه دستور اخراج دیپلمات‌های آن کشور را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنگوی کرملین گفت روسیه به زودی پاسخ این اقدام را می‌دهد، اما به تعداد دیپلمات‌های بریتانیا که مسکو قصد اخراج دارد و زمان این کار اشاره نکرد.

دمیتری پسکوف در گفت‌وگو با خبرنگاران در مسکو، با بیان این که دولت روسیه از این واکنش لندن متعجب شده، دولت ترزا می نخست وزیر بریتانیا را به نقض قوانین بین المللی متهم کرد.

بریتانیا می‌گوید برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال و دخترش در سالیزبوری انگلستان، از یک نوع عامل عصبی (گاز اعصاب) ساخت دوران اتحاد جماهیر شوروی در روسیه استفاده شده است.

خانم می تا نیمه شب سه شنبه به مسکو فرصت داده بود تا در مورد این عامل عصبی که کاربرد نظامی دارد توضیح دهد و روشن کند چگونه این عامل اعصاب به بریتانیا راه پیدا کرده است.

کرملین همچنین اظهارات وزیر خارجه بریتانیا که ولادیمیر پوتین ر‌ییس جمهوری روسیه شخصا دستور سو‌ء قصد به جان آقای اسکریپال را صادر کرده، اتهامی غیرقابل بخشش خوانده است.

دولت روسیه پیشتر ضمن رد هر گونه مسئولیتی در این ماجرا گفته بود برای همکاری آماده است، اما ابتدا باید به نمونه‌هایی از گاز اعصاب مورد اشاره مقام‌های بریتانیایی‌ دسترسی داشته باشد.

این نخستین مورد استفاده از گاز اعصاب در بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم است، که موجب نگرانی متحدان اروپایی و آمریکایی لندن شده و تنش میان روسیه و جهان غرب را تشدید کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG