لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۹

آمریکا از شورای امنیت خواست روسیه را در پرونده جاسوس سابق روس پاسخگو کند


نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نشست فوری شورای امنیت که به درخواست بریتانیا برگزار شد، روسیه را مسئول ترور بیولوژیک یک جاسوس سابق روس در بریتانیا دانست و گفت مسکو باید پاسخگو باشد.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، نیکی هیلی در این نشست که در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد گفت «ایالات متحده معتقد است روسیه مسئول حمله به دو نفر در پادشاهی متحده (بریتانیا) با استفاده از یک عامل عصبی با درجه نظامی است.»

خانم هیلی همچنین بر «همبستگی کامل» ایالات متحده با بریتانیا در این پرونده تاکید کرد و از آن نهاد بین المللی خواست اقدامی انجام دهد و خاطر نشان کرد که اگر شورای امنیت نتواند روسیه را در این ماجرا پاسخگو کند، اعتبارش آسیب خواهد دید.

لندن تا نیمه شب سه شنبه به مسکو فرصت داده بود در مورد عامل عصبی ساخت روسیه که کاربرد نظامی دارد و از آن برای مسموم کردن «سرگئی اسکریپال» ۶۶ ساله و «یولیا» دختر ۳۳ ساله او در شهر سالیزبوری انگلستان استفاده شده، توضیح دهد.

با سر رسیدن ضرب الاجل و عدم دریافت توضیح روسیه، نخست وزیر بریتانیا صبح چهارشنبه دستور اخراج ۲۳ دیپلمات روس را از کشور صادر کرد و خواستار جلسه فوری شورای امنیت شد؛ اقدامی که تنش بین لندن و مسکو را افزایش داده است.

بریتانیا می‌گوید برای مسموم کردن اسکریپال و دخترش از یک نوع عامل عصبی (گاز اعصاب)، که در روسیه دوران اتحاد جماهیر شوروی پیشین ساخته می‌شد، استفاده شده است. مسکو گفته بود برای همکاری باید به نمونه این عامل اعصاب دسترسی داشته باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه با اشاره به این که به نظر می‌رسد روسیه مسئول سوء قصد به جان جاسوس پیشین روس و دختر اوست، گفت اگر آمریکا با یافته‌های لندن هم نظر باشد، روسیه را محکوم می‌کند.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، نیز پیشتر با صدور بیانیه‌ای «از نخستین مورد حمله با استفاده از عامل اعصاب در محدوده تحت پوشش این اتحادیه نظامی، از زمان تاسیس آن در سال ۱۹۴۹ میلادی» ابراز نگرانی عمیق کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

.

XS
SM
MD
LG