لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

سران آمریکا، فرانسه و آلمان از موضع بریتانیا در برابر روسیه حمایت کردند


ترزا می نخست وزیر بریتانیا - آرشیو
ترزا می نخست وزیر بریتانیا - آرشیو

سران آمریکا، فرانسه و آلمان روز پنجشنبه در حمایت از موضع همپیمان خود بریتانیا، روسیه را در پرونده مسمومیت مشکوک جاسوس دوجانبه پیشین روس و دخترش با استفاده از نوعی عامل عصبی با کاربرد نظامی مسئول دانستند و آن را نخستین مورد استفاده از گاز اعصاب در اروپا پس از جنگ جهانی دوم خواندند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به همراه ترزا می نخست وزیر بریتانیا در یک بیانیه مشترک کم‌سابقه گفتند «هیچ توضیح قابل قبول و باور کردنی» در مورد مسئولیت روسیه در این پرونده وجود ندارد.

لندن می‌گوید برای مسموم کردن «سرگئی اسکریپال» ۶۶ ساله و «یولیا» دختر ۳۳ ساله او در شهر سالیزبوری انگلستان از یک نوع عامل عصبی (گاز اعصاب) که در روسیه دوران اتحاد جماهیر شوروی پیشین ساخته می‌شد، استفاده شده و از مسکو خواسته توضیح دهد این عامل اعصاب چگونه به بریتانیا راه پیدا کرده است.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا تا نیمه شب سه شنبه به دولت روسیه فرصت داده بود تا در مورد این عامل عصبی که کاربرد نظامی دارد توضیح دهد. دولت روسیه ضمن رد دست داشتن در این ماجرا گفته بود برای همکاری آماده است، اما باید به نمونه‌هایی از گاز اعصاب مورد اشاره مقام‌های بریتانیایی دسترسی داشته باشد.

با سر رسیدن ضرب الاجل تعیین شده بریتانیا و عدم دریافت هیچ توضیحی از جانب روسیه، خانم می روز چهارشنبه دستور اخراج ۲۳ دیپلمات روس را از خاک بریتانیا صادر کرد و خواستار برگزاری جلسه فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد شد؛ اقدامی که تنش بین لندن و مسکو را به شدت افزایش داده است.

سران بریتانیا، آمریکا، فرانسه و آلمان در بیانیه مشترک امروز خود گفته‌اند ناکامی مسکو در پاسخ دادن به «درخواست مشروع» لندن برای ارائه توضیح در مورد گاز اعصاب مرگبار آن کشور که از آن در خاک بریتانیا برای ترور بیولوژیکی استفاده شده، تاکیدی است بر این مهم که روسیه در این ماجرا مسئول است.

آنها استفاده از سلاح‌ شیمیایی را «تجاوز به حاکمیت بریتانیا» و «نقض قوانین بین المللی» دانستند.

به نوشته آسوشیتدپرس، این بیانیه نتیجه تلاش‌های دولت ترزا می در جلب حمایت بین المللی از بریتانیا در برابر روسیه در پرونده سوء قصد به جان اسکریپال و دخترش در روز چهارم مارس است، که در بیمارستان بستری هستند و وضعیت آنها همچنان وخیم گزارش شده است.

روابط غرب و روسیه از چند سال پیش و به دلیل اختلاف بر سر مسائل عمده – مانند نقش روسیه در بحران اوکراین و حمایت از جدایی طلبان شرق آن کشور و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود، و همچنین حمایت از رژیم بشار اسد در سوریه – رو به سردی گذاشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG