لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۴

شرط مسکو برای پاسخ به لندن در پرونده جاسوس سابق: نمونه گاز اعصاب را بدهید


سرگئی لاوروف وزیر خارجه فدراسیون روسیه - آرشیو
سرگئی لاوروف وزیر خارجه فدراسیون روسیه - آرشیو

به دنبال تعیین ضرب الاجل لندن برای ارائه توضیحات مسکو در پرونده سوء قصد به جان جاسوس دوجانبه پیشین روس در بریتانیا، روسیه روز سه شنبه گفت تنها در صورت دستیابی به نمونه گاز اعصابی که برای این کار استفاده شده حاضر به همکاری است.

دولت بریتانیا پیشتر از مسکو خواسته است در مورد نوعی عامل عصبی که در روسیه تولید می‌شود و کاربرد نظامی دارد و از آن برای مسموم کردن «سرگئی اسکریپال» ۶۶ ساله و «یولیا» دختر ۳۳ ساله او در شهر سالیزبوری انگلستان استفاده شده، توضیح بدهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در واکنش به آن به خبرنگاران در مسکو گفت، روسیه می‌خواهد به نمونه‌های گاز اعصاب مورد استفاده، که او آن را نقض معاهده منع تسلحیات شیمیایی توصیف کرد، دسترسی داشته باشد.

وی بار دیگر بر این موضع مسکو که روسیه هیچ نقشی در این پرونده ندارد پافشاری کرد و گفت کشورش نباید بابت این حادثه سرزنش شود.

آقای لاوروف با بیان این که مسکو خواهان همکاری در تحقیقات مربوط به پرونده سوء قصد به جان سرگئی اسکریپال و فرزندنش است، گفت با این حال دولت بریتانیا بهتر است پیش از تعیین ضرب الاجل برای روسیه، تکالیف بین المللی خود را محترم بشمارد.

اسکریپال و دخترش، که هر دو ساکن بریتانیا هستند، روز سه‌شنبه در حالی که بیهوش بر روی نیمکتی در مقابل یک مرکز خرید در شهر سالیزبوری افتاده بودند پیدا شدند. پلیس بریتانیا روز بعد اعلام کرد آنها عمدا با استفاده از عامل عصبی مسموم شده‌اند.

واکنش آمریکا

لندن تا نیمه شب سه شنبه به مسکو مهلت داده در این زمینه توضیح دهد و نخست وزیر بریتانیا روز گذشته گفت اگر توضیحی دریافت نشود، اقدامات تلافی جویانه گسترده‌ای علیه روسیه انجام می‌شود؛ هشداری که روابط لندن و مسکو را به تنش کشیده است.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا نیز گفته است برای اتخاذ واکنش «متناسب، اما قاطع» به حمله به جاسوس دوجانبه پیشین روس و فرزند او – که حال هر دو همچنان وخیم گزارش شده است – در حال رایزنی با متحدان لندن در اتحادیه اروپا و خارج از آن است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه با اشاره به این که به نظر می‌رسد روسیه مسئول عملیات مسموم کردن جاسوس پیشین روس و دختر او در انگلستان است، گفت که امروز با ترزا می نخست وزیر بریتانیا در این باره صحبت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران در واشنگتن خاطر نشان کرد که یافته‌های دولت بریتانیا در این پرونده را حقایق پرونده می‌داند، اما تاکید کرد اگر ایالات متحده با این یافته‌ها هم نظر باشد، روسیه را محکوم می‌کند.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید نیز روز گذشته تاکید کرد که واشنگتن به طور اصولی در کنار لندن خواهد بود و گفت «فکر می‌کنم در حال مرور جزئیات حادثه هستند. ما با بریتانیا همکاری خواهیم کرد و در کل این روند در کنار آنها خواهیم ماند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG