لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

زلنسکی در سنگاپور؛ تلاش برای جلب حمایت کشورها از «نشست صلح اوکراین» در سوئيس


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز شنبه در کنفرانس امنیتی شانگری-لا در سنگاپور شرکت کرد، جایی که به دنبال جلب حمایت کشورهای آسیا و اقیانوسیه برای نشست صلح اوکراین در سوئیس در اواخر ماه جاری است.

این نشست بر خروج نیروهای روسی از اوکراین و بازگرداندن مرزهای سال ۱۹۹۱ این کشور تمرکز خواهد داشت.

زلنسکی در پستی در شبکه اجتماعی ایکس با اشاره به حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ نوشت: «امنیت جهانی زمانی غیرممکن است که بزرگترین کشور جهان، مرزهای شناخته شده، قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل را نادیده می‌گیرد.»

به گفته یک مقام آمریکایی، زلنسکی و رستم عمروف، وزیر دفاع اوکراین، قرار است با لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، دیدار و در باره وضعیت کنونی میدان نبرد در اوکراین و تعهد ایالات متحده برای اطمینان از اینکه اوکراین آنچه را که برای دفاع از خود در برابر تهاجم مداوم روسیه نیاز دارد، گفتگو کنند.

همچنین طبق اعلام موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک، برگزارکننده این رویداد، زلنسکی قرار است روز یکشنبه در یک نشست گفتگو در مورد صلح جهانی و ثبات منطقه‌ای شرکت کند.

این دومین سفر زلنسکی به آسیا از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ است. روسیه از زمان حمله به این کشور در گفتگوی شانگری-لا شرکت نکرده است.

سفر به سنگاپور اندکی پس از تصمیم ایالات متحده برای لغو بخشی از محدودیت‌های استفاده اوکراین از سلاح‌های ارائه شده توسط آمریکا برای حمله به داخل روسیه اعلام شد، که زلنسکی از آن به عنوان یک «گام به جلو» استقبال کرد.

اخیرا با موافقت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، اوکراین اجازه یافت که از تسلیحات آمریکایی برای هدف قراردادن خاک روسیه بهره ببرد.

مجوز آمریکا محدود به پایگاه‌هایی در روسیه می‌شود که شهر خارکیف، در اوکراین، را آماج حملات اخیر خود قرار داده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۱۱ خرداد در نشستی خبری پس از دیدار با وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو این خبر را تأیید کرد.

وزیر خارجه آمریکا درباره احتمال مشمول شدن اهداف دیگر در عمق خاک روسیه توضیحی نداده است.

روسیه که اکنون ۱۸ درصد از خاک اوکراین را در اشغال خود دارد، در برخی از مناطق در حال پیش‌روی است و جبهه جدیدی را در منطقه خارکیف گشوده است.

XS
SM
MD
LG