لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

ابراز «نگرانی شدید» گروه هفت از تعمیق روابط روسیه و کره شمالی


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و کیم جونگ، اون رهبر کره شمالی. (آرشیو)
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و کیم جونگ، اون رهبر کره شمالی. (آرشیو)

وزیران امور خارجه کشورهای عضو گروه هفت و سه کشور دیگر روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای مشترک انتقال تسلیحات از کره شمالی به روسیه و استفاده از آنها علیه اوکراین را محکوم کردند.

دیپلمات‌های ارشد استرالیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، نیوزلند، کره جنوبی، بریتانیا، و ایالات متحده آمریکا به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این بیانیه از کره شمالی خواستند صادرات تسلیحات و همچنین برنامه جنگ‌افزارهای هسته‌ای خود را متوقف کند.

در این بیانیه آمده است: «دولت‌های ما با این انتقال مستمر تسلیحات که روسیه از آن برای حمله به زیرساخت‌های حیاتی اوکراین و طولانی‌کردن رنج‌های مردم اوکراین استفاده می‌کند، قاطعانه مخالفت می‌کند.»

بیانیه مزبور اگرچه تحریم‌های موجود علیه مسکو و پیونگ‌یانگ را مورد تاکید قرار می‌دهد، اما به هیچ تحریم جدیدی اشاره نمی‌کند.

روسیه بارها به رغم شواهد و مستندات فراوان مدعی شده که با کره شمالی همکاری نظامی نمی‌کند و روابط مسکو با پیونگ‌یانگ علیه هیچ کشور ثالث و یا تهدیدی برای امنیت منطقه نیست.

بیانیه روز جمعه همچنین ضمن تاکید بر دیپلماسی به عنوان تنها راه ایجاد صلح پایدار از کره شمالی می‌خواهد که «همه جنگ‌افزارهای هسته‌ای، موشک‌های بالستیک، و برنامه‌های مرتبط را به شیوه‌ای کامل، قابل راستی آزمایی، و برگشت‌ناپذیر» کنار بگذارد.

به دنبال خروج سال گذشته کره شمالی از یک پیمان منعقد شده در سال ۱۳۹۷ با هدف تنش‌زدایی در نزدیکی مرز دو کشور، تنش‌ها در شبه‌جزیره کره افزایش یافته است.

بیانیه مشترک ۱۰ کشور مزبور و اتحادیه اروپا یک روز پس از شلیک رگباری از موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد توسط کره شمالی به منظور نمایش تمایلش برای انجام حمله پیشگیرانه علیه همسایه جنوبی خود منتشر شد.

XS
SM
MD
LG