لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

آمریکا چهار نهاد و یک فرد فعال در برنامه پهپادی جمهوری اسلامی را تحریم کرد


یک سرباز اوکراینی در کنار لاشه یکی از پهپادهای ساقط شده ساخت جمهوری اسلامی ایران در اوکراین. (آرشیو)
یک سرباز اوکراینی در کنار لاشه یکی از پهپادهای ساقط شده ساخت جمهوری اسلامی ایران در اوکراین. (آرشیو)

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، اوفک، روز جمعه ١١ خرداد، با انتشار بیانیه‌ای از تحریم چهار نهاد و یک فرد فعال در برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

به نوشته این بیانیه، چهار نهاد تحریم‌شده با شرکت «رایان رشد افزار» که به دلیل تهیه قطعات کلیدی در برنامه پهپادی حکومت ایران تحت تحریم است، مرتبط هستند.

رایان فن کاواندیش، مکاترونیکس کیش، فناوری‌های هوا پیشران سازه سپهر، و مرصاد مهاجر، چهار شرکت تحریم‌شده توسط «اوفک» هستند.

اوفک همچنین افشین خواجه‌فرد، از مدیران سازمان صنایع هوایی ایران، به عنوان یکی از شرکت‌های وابسته به وزارت دفاع جمهوری اسلامی، را که بر دو شرکت تولیدکننده پهپاد با نام‌های شرکت هواپیماسازی ایران (هسا) و صنایع هوایی قدس نظارت می‌کند، تحریم کرده است.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری در زمینه اطلاعات مالی و تروریسم، در ارتباط با تحریم‌های جدید گفت که این اقدام «تعهد ما به ایجاد اختلال در تولید و اشاعه پهپادهای مرگ‌بار» جمهوری اسلامی را که همچنان توسط روسیه علیه اوکراین و همچنین توسط «گروه‌های نیابتی تروریستی حکومت ایران علیه سربازان آمریکایی استفاده می‌شوند»، تقویت می‌کند.

او تاکید کرد که آمریکا همچنان بر تهیه‌کنندگان قطعات مورد نیاز در برنامه پهپادی جمهوری اسلامی و کسانی که ارسال این پهپادها به عوامل بی‌ثبات‌کننده در جهان را ممکن می‌کنند، ادامه خواهد داد.

همکاری‌های فزاینده نظامی جمهوری اسلامی با مسکو پس از آغاز تهاجم نیروهای روسیه به اوکراین، به ویژه در زمینه پهپادی، آمریکا و متحدانش را بر آن داشته است چندین بسته تحریمی علیه افراد و نهادهای دست‌اندرکار در گسترش این همکاری‌ها وضع کنند.

XS
SM
MD
LG