لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۸

آمریکا به اوکراین اجازه داد از تسلیحاتش برای حمله به اهدافی در خاک روسیه بهره ببرد


(از سمت راست) آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین (آرشیو)
(از سمت راست) آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین (آرشیو)

با موافقت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، اوکراین اجازه یافت که از تسلیحات آمریکایی برای هدف قراردادن خاک روسیه بهره ببرد.

مجوز آمریکا محدود به پایگاه‌هایی در روسیه می‌شود که شهر خارکیف، در اوکراین، را آماج حملات اخیر خود قرار داده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۱۱ خرداد در نشستی خبری پس از دیدار با وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو این خبر را تأیید کرد.

وزیر خارجه آمریکا درباره احتمال مشمول شدن اهداف دیگر در عمق خاک روسیه توضیحی نداده است.

روسیه که اکنون ۱۸ درصد از خاک اوکراین را در اشغال خود دارد، در برخی از مناطق در حال پیش‌روی است و جبهه جدیدی را در منطقه خارکیف گشوده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، از تصمیم آمریکا دراینباره استقبال کرده و آن را «گامی به جلو» در دفاع از روستاییان مرزنشین اوکراینی توصیف کرد.

رئیس جمهوری اوکراین در جریان سفرش به استکهلم، پایتخت سوئد، در روز جمعه اعلام کرد که کشورش دیر یا زود برای حمله به خاک روسیه از تسلیحات غربی بهره خواهد برد.

اوکراین که در مقایسه با روسیه تسلیحات و سربازان کمتری دراختیار دارد حمله به اهداف نظامی در خاک روسیه را برای جلوگیری از پیشروی آن کشور ضروری می‌داند و به این منظور در پی جلب موافقت متحدان غربی خود است.

اوکراین برای استفاده از تسلیحات آلمانی برای حمله به پایگاه‌های نظامی روسیه، دخیل درحملات به شهر خارکیف، چراغ سبز آلمان را دریافت کرده است.

فرانسه هم در رویکردی مشابه تاکید کرده که اوکراین باید بتواند تاسیسات نظامی مهاجم در داخل خاک روسیه را هدف قرار دهد.

پیشتر، دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا، نیز گفته بود اوکراین کاملا حق دارد تا از موشک‌های اهدایی بریتانیا برای حمله به داخل خاک روسیه استفاده کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، حمله اوکراین به خاک روسیه به کمک سلاح‌های غربی را «بازی با آتش» خوانده و تهدید کرده که این موضوع می تواند درگیری کنونی را به جنگی جهانی بدل کند.

XS
SM
MD
LG