لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۲

اوکراین قراردادهای امنیتی بلندمدت با سوئد و نروژ امضا کرد


اولف کریسترسون، نخست وزیر سوئد و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین
اولف کریسترسون، نخست وزیر سوئد و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز جمعه یازدهم خرداد با سوئد و نروژ توافق‌نامه‌های امنیتی بلندمدت امضا کرد که نشانه‌ای از تعهد غرب به ادامه حمایت اوکراین برای مقابله با تهاجم نظامی روسیه به این کشور است.

زلنسکی در شرایطی از استکهلم، پایتخت سوئد دیدار می‌کند که کشورهای غربی در مورد اینکه آیا کی‌یف مجاز به استفاده از تسلیحات ارائه شده توسط آنها برای حمله به اهدافی در داخل خاک روسیه است، بحث می‌کنند.

روسیه که بیش از دو سال پیش، تهاجم نظامی خود به اوکراین را آغاز کرد، اکنون در حال حمله به منطقه خارکیف در شمال شرقی اوکراین است.

زلنسکی در جریان سفر خود به سوئد گفت که اوکراین از سلاح‌های غربی برای حمله به خاک روسیه استفاده خواهد کرد و فقط «زمان» این استفاده مورد بحث است.

قراردادهای امنیتی با سوئد و نروژ، و همچنین ایسلند، تعداد توافق‌هایی را که کی‌یف با کشورهای غربی امضا کرده است به ۱۵ میرساند.

تمامی کشورهای اسکاندیناوی عضو ناتو هستند و از حامیان جدی کی‌یف در مقابل تهاجم نظامی روسیه هستند.

ولودیمیر زلنسکی ورهبران کشورهای اسکاندیناوی
ولودیمیر زلنسکی ورهبران کشورهای اسکاندیناوی

رئیس جمهوری اوکراین با اشاره به تلاش روسیه برای گسترش جنگ، گفت که تنها با «اتحاد» می‌توان با اقدامات «جنون‌آمیز» مسکو مقابله کرد.

رهبران کشورهای اسکاندیناوی، و رئیس‌جمهوری اوکراین، در بیانیه‌ای مشترک گفتند: «ما بصورت مشترک برای افزایش ظرفیت تولید اوکراین و خود تلاش خواهیم کرد تا نیازهای اوکراین به مهمات ضروری نبرد را برآورده کنیم.»

بر اساس آخرین قرارداد، سوئد دو هواپیمای جاسوسی پیشرفته را برای شناسایی موشک‌، پهپاد، و نفربرهای زرهی روسیه، در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.

اولف کریسترسون، نخست وزیر سوئد، ضمن قدردانی از اوکراین گفت که این کشور نه تنها برای آزادی خود، بلکه برای آزادی و امنیت تمام اروپا در حال مبارزه با روسیه است.

اوکراین یک قرارداد امنیتی ده ساله با نروژ امضا کرد که علاوه بر برنامه کمک‌های دوجانبه موجود، هفت میلیارد دلار را در طول پنج سال به صورت ترکیبی از کمک‌های نظامی و بشردوستانه ارائه می‌دهد.

بر اساس این قرارداد الحاقی، نروژ، همسایه روسیه در قطب شمال، بر تأمین نیازهای دریایی و دفاع هوایی تمرکز خواهد کرد و راه را برای صنعت دفاعی نروژ باز می‌کند که در تولید جنگ‌افزار در اوکراین مشارکت داشته باشند.

اوکراین همچنین روز جمعه یک توافقنامه امنیتی بلندمدت با ایسلند امضا کرد. دانمارک و فنلاند نیز اخیرا توافق‌های مشابهی را با اوکراین امضا کردند.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG