لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

روسیه بازداشت روزنامه‌نگار دوتابعیتی آمریکایی-روسی را تمدید کرد


آلسو کورماشوا
آلسو کورماشوا

دادگاهی در روسیه دستور داد آلسو کورماشوا، روزنامه‌نگار روسی آمریکایی بازداشت‌شده در این کشور، دست‌کم تا ۱۵ مرداد در انتظار تحقیقات و محاکمه بماند. بسیاری این اقدام را گامی دیگر در جهت سرکوب مخالفان و آزادی بیان توسط کرملین می‌دانند.

آلسو کورماشوا، سردبیر سرویس تاتار-باشکر رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، در ۲۶ مهر سال ۱۴۰۲ بازداشت شد.

او ابتدا به عدم ثبت‌نام به عنوان «عامل خارجی» هنگام جمع‌آوری اطلاعات در مورد ارتش روسیه، و سپس به انتشار «اطلاعات نادرست» در مورد ارتش، متهم شد.

اصطلاح «عامل خارجی» در روسیه برای سازمان‌ها، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر، حتی چهره‌های هنر و سرگرمی، به کار می‌رود و این افراد را به دقت تحت نظر قرار می‌گیرند.

سرویس تاتار-باشکر رادیو آزادی به طور منظم جنگ در اوکراین و سرکوب جامعه مدنی توسط مقامات روسیه را پوشش می‌دهد.

به گفته «او‌وی‌دی اینفو»، یک گروه حقوقی روسی که بازداشت‌های سیاسی را پیگیری می‌کند، دادگاهی در تاتارستان روز جمعه، یازدهم خرداد دستور داد که آلسو کورماشوا حداقل تا پانزدهم مرداد در زندان باشد.

به گزارش رادیو آزادی، کورماشوا، شهروند دوتابعیتی روسی آمریکایی که به همراه همسر و دو دخترش در پراگ زندگی می‌کند، در صورت محکومیت ممکن است با ده سال زندان روبرو شود.

مقامات روسیه پس از حمله نیروهای این کشور به اوکراین، با استناد به قوانینی که عملاً هرگونه بیان عمومی در مورد این درگیری‌ها را که از خط فکری کرملین دور باشد جرم می‌داند، سرکوب منتقدان و روزنامه‌نگاران مستقل را تشدید کردند.

کورماشوا ابتدا در مسیر خروج از فرودگاه بین‌المللی کازان، پس از سفرش به روسیه برای دیدن مادر بیمارش متوقف شد و گذرنامه‌های آمریکایی و روسی او را مصادره کردند. این روزنامه‌نگار در آن زمان به دلیل عدم ثبت گذرنامه آمریکایی جریمه شد.

زمانی که آلسو کورماشوا منتظر بود مدارکش بازگردانده شود، به اتهامات دیگری بازداشت شد. رادیو آزادی خواستار آزادی او شده است.

آلسو کورماشوا
آلسو کورماشوا

آکورماشوا دومین روزنامه‌نگار آمریکایی است که در سال گذشته در روسیه بازداشت می‌شود.

ایوان گرشکویچ، خبرنگار «وال استریت ژورنال» نیز در جریان سفر به یکاترینبورگ، حدود دو هزار کیلومتری شرق مسکو، برای تهیه گزارش، به اتهام «جاسوسی» بازداشت شد و در زندان به سر می‌برد.

تحلیلگران بر این باورند که پس از بالا گرفتن تنش‌ها بین آمریکا و روسیه در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین، مسکو از شهروندان آمریکایی زندانی به عنوان ابزاری برای چانه‌زنی با واشنگتن استفاده می‌کند.

منبع: آسوشیتدپرس

XS
SM
MD
LG