لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

ادامه حملات روسیه به بخش انرژی اوکراین؛ زلنسکی خواستار دریافت سامانه‌های دفاع هوایی از غرب شد


حمله روسیه به تاسیسات خارکیف - آرشیو 
حمله روسیه به تاسیسات خارکیف - آرشیو 

روسیه روز شنبه ۱۲ خرداد، با ده‌ها موشک و پهپاد به تأسیسات و زیرساخت‌های حیاتی در نقاط مختلف اوکراین حمله کرد. این حملات چهار زخمی و خسارات سنگینی بر جای گذاشت.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، به دنبال این حملات بار دیگر خواستار دریافت سامانه‌های دفاع هوایی بیشتر از غرب شد.

به گفته مقامات اوکراینی، این ششمین حمله بزرگ هوایی روسیه به بخش برق اوکراین در ماه‌های اخیر است که به تاسیسات انرژی در شرق، مرکز، و‌ غرب کشور، آسیب رسانده است.

در همین حال، نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که ۳۵ موشک از ۵۳ موشک روسی و ۴۶ فروند از ۴۷ پهپاد تهاجمی روسیه را سرنگون کرده است.

در شرایطی که تهاجم نظامی روسیه وارد سومین سال خود می‌شود، مسکو حملات خود را بر تأسیسات و زیرساخت‌های بخش انرژی اوکراین متمرکز کرده است.

ولودیمیر زلنسکی در شبکه پیام‌رسان «تلگرام» گفت که هدف اصلی روسیه، عادی سازی ترور، استفاده از فقدان دفاع هوایی کافی و قاطع نبودن شرکای اوکراین است.

او افزود که شرکای اوکراین می‌دانند که این کشور به پدافند هوایی و جت‌های جنگنده اف-۱۶ نیاز دارد تا بتواند با حملات روسیه مقابله کند.

تأخیر در ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین به ویژه از سوی آمریکا در ماه های اخیر، باعث تشدید حملات روسیه به زیرساخت‌های اوکراین شده است و نیروهای اوکراینی در برخی جبه‌ها ناچار به عقب نشینی شدند.

روسیه روز شنبه به تأسیسات انرژی در دونتسک شرقی، مناطق جنوب شرقی زاپوریژژیا، دنیپروپتروفسک، منطقه مرکزی کیروووحراد، و ایوانو-فرانکیفسک در غرب اوکراین، حمله کرد.

در این حملات چند نیروگاه حرارتی و زیرساخت‌های حیاتی اوکراین دچار حریق شد ‌‌و به شدت آسیب دید. مسکو می‌گوید که این اقدام پاسخی به حملات کی‌یف به تأسیسات انرژی روسیه است.

اوکراین از اوایل سال میلادی حملات پهپادی به تاسیسات نفتی روسیه را افزایش داده است و تلاش می‌کند تا به نحوی مانع پیش‌روی آرام نیروهای روسیه در شرق منطقه دونباس، و جبهه جدید خارکیف در شمال شرق این کشور شود.

اوکراین با کمبود جنگ‌افزار مواجه است و پدافند هوایی این کشور قادر به مقابله با حملات گسترده موشکی و پهپادی روسیه در نقاط مختلف کشور نیست.

اوکراین می‌گوید که به تدریج در حال دریافت کمک‌های دفاعی غرب است ولی حملات روسیه در دو ماه گذشته آسیب‌های جدیدی به تأسیسات انررژی، نیروگاه‌ها، و زیرساخت‌های حیاتی کشور وارد کرده است.

XS
SM
MD
LG