لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

مالک روسی باشگاه «چلسی» در مذاکرات استانبول چه می‌کرد؟


رومن آبراموویچ
رومن آبراموویچ

سفیر اوکراین در بریتانیا در گفت‌وگو با سرویس جهانی بی‌بی‌سی از نقش رومن آبراموویچ، مالک روسی باشگاه چلسی در مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین در شهر استانبول اظهار بی اطلاعی کرد.

او به بی‌‌بی‌سی گفته است که «نمی‌داند رومن آبراموویچ در این مذاکرات صلح چه می‌کند.»

رومن آبراموویچ، الیگارش‌ مشهور روسیه سه شنبه در جریان مذاکرات میان دو کشور در استانبول دیده شد. او در اتاقی نشسته بود که نمایندگان طرفین در در حال گفت‌وگو بودند.

وادیم پریستایکو، سفیر اوکراین در بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت که نمی‌داند که آقای آبراموویچ چه ادعایی دارد و در استانبول چه می‌کند، ولی او بخشی از تیم مذاکره نیست.

آقای پریستایکو در ادامه افزود که مشخص نیست که رومن آبراموویچ به چه منظوری در این مذاکرات حاضر است و تشخیص اینکه حضور مفیدی دارد، واقعا دشوار است.

در حالی که در هفته‌های اخیر گزارش‌های مختلفی درباره میانجی‌گری رومن آبراموویچ میان روسیه و اوکراین منتشر شده است، هر دو کشور می‌گویند که او عضو رسمی تیم مذاکره کننده آنها در استانبول نبوده است.

رومن آبراموویچ
رومن آبراموویچ

به گزارش رویترز، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین سه شنبه به خبرنگاران گفت که آبراموویچ برای برقراری تماس‌های خاص میان طرفین در مذاکرات حضور دارد.

نیویورک تایمز نیز نوشت که روسیه شرکت آبراموویچ در مذاکرات را «تأیید» کرده است.

یک منبع مطلع به شرط عدم افشای نام خود به نیویورک تایمز می‌گوید که رومن آبراموویچ با رستم عمروف، از اعضای کلیدی تیم مذاکره کننده اوکراینی روابط نزدیکی دارند و خواهان توقف جنگ هستند.

این نخستین باری نیست که رومن آبراموویچ در مذاکرات صلح میان دو کشور دیده می‌شود. او از هنگام تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، در مذاکرات طرفین در بلاروس شرکت داشت، و در هفته‌های اخیر به اوکراین، روسیه، ترکیه، و اسرائیل نیز سفر کرده است.

رومن آبراموویچ
رومن آبراموویچ

به گزارش تایمز لندن، او در اوایل ماه جاری با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد و شخصا نامه‌ ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین را به او رساند.

به نوشته این روزنامه، پوتین در این ملاقات درخواست صلح زلنسکی را نپذیرفت.

در همین حال، وال استریت ژورنال گزارش داده است که ولودیمیر زلنسکی از آمریکا خواسته است تا رومن آبراموویچ‌ را تحریم نکند زیرا او می‌تواند به برقراری صلح کمک کند. هر چند که این اولیگارش روس از سوی بریتانیا تحریم‌ شده است، ولی وزارت خزانه‌داری آمریکا هنوز تصمیمی در این باره نگرفته است.

XS
SM
MD
LG