لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

مسمومیت مشکوک و عوارض جسمی میلیاردر روس و دیگر مذاکره کنندگان شرکت‌کننده در گفت‌وگوهای صلح اوکراین


رومن آبراموویچ، اولیگارش و میلیاردر روس - آرشیو
رومن آبراموویچ، اولیگارش و میلیاردر روس - آرشیو

رومن آبراموویچ، اولیگارش و میلیاردر روس، و برخی از مذاکره کنندگان شرکت کننده در گفت‌وگوهای صلح اوکراین پس از نشستی در کی‌یف در اوایل ماه جاری میلادی، دچار علائم مشکوک مسمومیت شدند.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی اختصاصی با درج این مطلب در روز دوشنبه به نقل از منابع آگاه نوشته است که رومن آبراموویچ که بین مسکو، لویو و سایر مکان‌های برگزاری مذاکرات صلح در حال رفت و آمد بوده است، و همچنین دست‌کم دو نفر از اعضای ارشد تیم اوکراین، دچار علائمی از جمله قرمزی چشم، ریزش اشک مداوم و دردناک، و پوسته شدن پوست صورت و دستانشان شدند.

این گزارش می‌گوید که قربانیان، این حمله مشکوک را به تندروها در مسکو نسبت می‌دهند که به گفته آنها می‌خواهند مذاکرات را برای پایان دادن به جنگ خراب کنند. با این حال‌ یکی از افراد نزدیک به آقای آبراموویچ گفته که مشخص نیست چه کسی این گروه را هدف قرار داده است.

منابع مورد اشاره این گزارش گفته‌اند که آقای آبراموویچ و مذاکره کنندگان اوکراینی، از جمله یک قانونگذار به نام رستم عمروف، بهبود یافته‌اند و (در حال حاضر) خطری جدی آنها را تهدید نمی‌کند.

منابع می‌گوید که رئیس جمهوری اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، که با آقای آبراموویچ ملاقات کرده است، دچار علائمی نشده است و سخنگوی آقای زلنسکی گفته است که او هیچ اطلاعاتی در مورد مسمومیت ندارد.

کارشناسان غربی که این حادثه را بررسی کرده‌اند، معتقدند که تشخیص این که آیا علائم این مسمومیت ناشی از یک عامل شیمیایی یا بیولوژیکی یا نوعی حمله پرتوهای الکترومغناطیسی است، دشوار است.

XS
SM
MD
LG