لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۳

روسیه عملیات نظامی در نزدیکی پایتخت اوکراین را کاهش می‌دهد؛ «مسکو از اشغال کی‌یف ناامید شده است»


خبرنگاران در استانبول
خبرنگاران در استانبول

همزمان با آغاز دور جدیدی از مذاکرات صلح میان اوکراین و روسیه در استانبول، آسوشیتدپرس به نقل از معاون وزیر دفاع روسیه گزارش داد که مسکو تصمیم گرفته است «به طور اساسی» اقدامات نظامی در نزدیکی کی‌یف، پایتخت اوکراین و همچنین شهر در چرنیهیف را برای «افزایش اعتماد متقابل» در مذاکرات کاهش دهد.

پیشتر، روز سه‌شنبه یک مقام آمریکایی به صدای آمریکا گفته بود که روس‌ها از رسیدن به پایتخت اوکراین ناامید شده‌اند.

مذاکرات جدید در استانبول با هدف پایان دادن به تهاجم روسیه به اوکراین، از روز سه‌شنبه ۹ فروردین در ترکیه آغاز شد. این گفت‌و‌گو‌ها در شرایطی است که به نظر می‌رسد سربازان اوکراینی مناطق بیشتری از جمله شهرهای ایرپین و تروستیانتس بیشتری را از نیروهای روسیه پس گرفته‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، پیش از آغاز مذاکرات در استانبول در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به مذاکره‌کنندگان روسیه و اوکراین گفت که دستیابی به توافقی ملموس و «توقف این تراژدی» بر عهده هر دو طرف است. ترکیه با روسیه و اوکراین روابط خوبی دارد.

تیم مذاکره کننده روسی شامل رومن آبراموویچ، میلیاردر روس بود که پیشتر در اوایل ماه جاری میلادی به همراه حداقل دو تن از اعضای ارشد تیم اوکراینی پس از نشستی در کی‌یف، از علائم مشکوک مسمومیت خبر داد.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین روز دوشنبه در تلویزیون سراسری کشورش گفت: «حداقل برنامه (مذاکرات) مسائل بشردوستانه و حداکثر آن دستیابی به یک توافق بر سر آتش‌بس» است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با خبرنگاران روس گفته بود که اوکراین آماده است تا وضعیت بی‌طرفی را به عنوان بخشی از یک توافق صلح اتخاذ کند، در صورتی که این توافق با تضمین‌های طرف ثالث همراه باشد و به همه‌پرسی گذاشته شود.

ساعاتی قبل از آغاز مذاکرات در ترکیه، زلنسکی تاکید کرد که تحریم‌های اعمال شده کشورهای غربی علیه مسکو باید «موثر و اساسی» باشد تا بتواند تأثیر مورد نظر را بر اقتصاد روسیه بگذارد.

پیش از آغاز مذاکرات یک مقام ارشد دفاعی آمریکایی به خبرنگاران گفت که نیروهای اوکراینی شهر تروستیانتس واقع در شمال شرق شهر سومی را پس گرفته‌اند، و زلنسکی در سخنرانی دوشنبه شب خود گفت که نیروهای اوکراینی ایرپین، در حومه کی‌یف را آزاد کرده‌اند.

اما درست زمانی که مذاکرات در استانبول قرار بود آغاز شود روسیه به یک ساختمان دولتی در شهر بندری میکولائیف حمله و آن را ویران کرد. مقامات گفتند چندین نفر در زیر آوار گیر افتاده‌اند.

سازمان ملل متحد می‌گوید حمله روسیه به اوکراین دستکم ۱۰ میلیون نفر را از خانه‌های خود رانده است و بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از این کشور فرار کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG