لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۲

اخراج ۴۲ دیپلمات روسیه‌ای از سه کشور اروپایی؛ اتهام اغلب آنها «جاسوسی» است


کشورهای اروپایی و آمریکا تاکنون دهها دیپلمات روسیه را اخراج کرده‌اند.
کشورهای اروپایی و آمریکا تاکنون دهها دیپلمات روسیه را اخراج کرده‌اند.

در ادامه فشار دیپلماتیک به روسیه به خاطر حمله به اوکراین، چند کشور اروپایی مجموعا ۴۲ دیپلمات روسیه را به اتهاماتی از جمله جاسوسی اخراج کردند.

وزارت خارجه بلژیک روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد ٢١ دیپلمات روس را به اتهام جاسوسی و تهدیدات امنیتی از خاک خود اخراج کرده است. تمامی این ٢١ دیپلمات کارمندان سفارت روسیه در بروکسل و کنسولگری این کشور در شهر انتورپ بوده‌اند.

این درحالی است که ایرلند نیز روز سه‌شنبه از چهار دیپلمات ارشد روس درخواست کرده «به دلیل فعالیت‌هایشان» که در شان استانداردهای بین‌المللی رفتار دیپلماتیک نیست، این کشور را ترک کنند.

طبق بیانیه وزارت خارجه ایرلند، دولت این کشور با احضار سفیر روسیه وی را در جریان این تصمیم قرار داده است.

وزارت خارجه هلند نیز روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای از اخراج ١٧ «مامور اطلاعاتی» روسیه خبر داد که به عنوان دیپلمات مشغول به فعالیت بودند.

این وزارتخانه با اشاره به اینکه تصمیم مذکور بر اساس داده‌های دریافتی از دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور اتخاذ شده، افزوده است که آمستردام برای اقدامات تلافی‌جویانه مسکو،‌ آمادگی دارد.

این در حالی است که سه کشور لاتویا، استونی، و لیوانی در روز ١٨ مارس مجموعا ١٠ دیپلمات روس را عمدتا به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین،‌ اخراج کردند.

در همین روز، بلغارستان نیز ١٠ دیپلمات روسیه‌ای به اتهام «جاسوسی» اخراج کرد. سفارت روسیه در صوفیه در واکنش به این اقدام، به تهدید به مقابله به مثل مسکو اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG