لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۹

روسیه با وجود اعلام کاهش عملیات، روز چهارشنبه به اطراف کی‌یف حمله کرد


ایرپین، اوکراین
ایرپین، اوکراین

مقامات محلی در اوکراین روز چهارشنبه اعلام کردند تنها چند ساعت پس از تعهد مسکو به کاهش عملیات نظامی در اطراف کی‌یف پایتخت اوکراین، نیروهای روسیه در طول شب به آن مناطق با توپخانه حمله کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این حملات خوش بینی‌ها را نسبت به پیشرفت احتمالی در مذاکرات با هدف پایان دادن به جنگ کاهش داد.

روسیه مشخص نکرد که کاهش فعالیت نظامی دقیقا به چه شکلی خواهد بود.

در همین حال، به نوشته آسوشیتدپرس، دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین، روز چهارشنبه به پیشنهادات کی‌یف برای توافق صلح که روز سه شنبه در مذاکرات استانبول ارائه شد، واکنش نشان داد و گفت که ارائه پیشنهادات کتبی اوکراین یک «عامل مثبت» است اما گفت او هیچ گشایش عمده‌ای نمی‌بیند.

وزارت دفاع بریتانیا نیز می‌گوید که خسارات سنگین برخی از واحدهای نظامی روس را مجبور کرده است که به بلاروس و روسیه بازگردند تا دوباره سازماندهی شوند، اما مسکو احتمالاً هرگونه کاهش فعالیت روی زمین را با استفاده از حملات توپخانه‌ای انبوه و شلیک رگباری موشکی جبران خواهد کرد.

همزمان با آغاز دور جدیدی از مذاکرات صلح میان اوکراین و روسیه در استانبول، آسوشیتدپرس به نقل از معاون وزیر دفاع روسیه روز سه‌شنبه گزارش داده بود که مسکو تصمیم گرفته است «به طور اساسی» اقدامات نظامی در نزدیکی کی‌یف، پایتخت اوکراین و همچنین شهر در چرنیهیف را برای «افزایش اعتماد متقابل» در مذاکرات، کاهش دهد.

رئیس جمهوری آمریکا درباره تعهد روسیه روز سه‌شنبه گفت که «تا زمانی که (شواهدی) عملی نبیند نمی‌تواند آن را باور کند.»

XS
SM
MD
LG