لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۱

اوکراین روسیه را به تلاش برای تقسیم این کشور متهم کرد


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه (آرشیو)
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه (آرشیو)

رئیس اطلاعات ارتش اوکراین روز یکشنبه گفت روسیه می‌خواهد اوکراین را همانند آنچه برای کره اتفاق افتاد، به دو بخش تقسیم کند.

کریلو بودانوف با انتشار بیانیه‌ای گفت به زودی فصل تازه‌ای از حملات چریکی اوکراینی‌ها علیه نیروهای روسیه‌ای آغاز خواهد شد و تنها گزینه روس‌ها تلاش برای بقا خواهد بود.

همزمان یکی از رهبران جمهوری خودخوانده لوهانسک در شرق اوکراین روز یکشنبه گفت احتمالا این منطقه نیز همانند آنچه در سال ۲۰۱۴ در شبه‌جزیره کریمه اتفاق افتاد، اقدام به برگزاری رفراندوم برای پیوستن به روسیه خواهد کرد.

در رفراندوم سال ۲۰۱۴، اکثریت ساکنان شبه‌جزیره کریمه به جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه رای دادند اما غالب دولت‌های جهان آن را به رسمیت نمی‌شناسند.

سخنگوی وزیر خارجه اوکراین در واکنش به احتمال برگزاری رفراندوم در لوهانسک گفت: «همه رفراندوم‌های ساختگی در مناطق موقتا اشغالی پوچ و باطل هستند و فاقد هرگونه اعتبار قانونی خواهند بود.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز شنبه در یک سخنرانی ویدیویی از دولت‌های غربی خواست تانک، هواپیما و موشک در اختیار ارتش این کشور قرار دهند.

آقای زلنسکی در این سخنرانی گفت: «حملات توپخانه‌ای مداوم و بمباران‌های هوایی، شهرها را به ویرانه تبدیل می‌کند، غیرنظامیان را می‌کشد، مردم را مجبور به پناه‌گرفتن در پناهگاه‌ها می‌کند و آن‌ها مجبورند برای زنده ماندن به دنبال غذا و آب بگردند.»

این در حالی است که پیشنهاد انتقال هواپیماهای میگ۲۹ لهستانی به اوکراین از طریق ایالات‌متحده، بعد از کشمکش طولانی و در پرتو نگرانی‌های ناتو در مورد درگیری نظامی با روسیه، لغو شد.

XS
SM
MD
LG