لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۶

زلنسکی از امکان توقف مذاکرات صلح گفت؛ لاوروف: اوکراین مقصر است


جنگ اوکراین
جنگ اوکراین

رئیس جمهور اوکراین، جمعه شب، در ویدیوی شبانگاهی خود اقدام روز پنج‌شنبه ایالات متحده را برای فعال کردن مکانیزم معروف «Lend-Lease» که نقش بسزایی در تقویت نیروهای اوکراینی در مقابله با ارتش روسیه خواهد داشت، ستود و از جو بایدن و کنگره آمریکا تشکر کرد.

زلنسکی گفت: «من مطمئن هستم که اکنون مکانیزم قرض یا اجاره تجهیزات نظامی معروف به Lend-Lease به اوکراین و کل جهان آزاد کمک می‌کند تا متجاوزان روسی را که مشابه نازی‌ها در جنگ جهانی دوم، به سرزمین ما تجاوز کردند، شکست دهند.

ولودیمیر زلنسکی همچنین از خطر پایان یافتن مذاکرات صلح با مسکو به دلیل خشم عمومی مردم اوکراین از جنایات روسیه خبر داد و گفت:«اوکراینی‌ها می‌خواهند آنها را بکشند. وقتی چنین نگرشی وجود دارد، صحبت کردن در مورد مذاکره دشوار است.»

در همین حال سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز جمعه گفت: «روسیه خود را درگیر جنگ با ناتو بر سر اوکراین نمی‌داند، زیرا چنین تصوری خطرات جنگ هسته‌ای را افزایش می دهد.»

او همچنین گفت:«اوکراین در توقف مذاکرات صلح مقصر است و آنچه به گفته او تغییر مواضع کی‌یف در مذاکرات است، علت این موضوع است.»

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا هم روز جمعه در ابتدای کنفرانس خبری خود، هنگامی که در مورد جنایات نیروهای روس در اوکراین سخن می‌گفت، لحظاتی سکوت کرد و بغضش شکست. جان کربی در مورد پوتین گفت: «نمی‌توان به این تصاویر نگاه کرد و تصور کرد یک رهبر عاقل و بالغ می‌تواند چنین اقداماتی را انجام دهد.»


درحالیکه ایالات متحده روسیه را به استفاده از انرژی به عنوان یک ابزار موثر در جنگ متهم می کند، یک گزارش جدید نشان می‌دهد واردات انرژی اتحادیه اروپا از روسیه بیشتر هم شده است. مرکز پژوهشی انرژی و هوای پاک می‌گوید: کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ۲۴ فوریه که حمله نظامی روسیه به اوکراین آغاز شد، تا ۲۴ آوریل، ۴۴ میلیارد یورو گاز طبیعی از روسیه خریداری کرده‌اند.

از طرفی، وزیر خارجه بریتانیا در جریان سفرش به لاهه اعلام کرد: «کشورش بازرسانی را برای کمک به جمع آوری شواهد جنایات جنگی از جمله خشونت جنسی به اوکراین می‌فرستد.»

در همین حال، سرویس اوکراینی رادیو آزادی هم اعلام کرد: ویرا گیریچ خبرنگار رادیو آزادی/رادیو اروپای آزاد در تازه‌ترین حمله روسیه به کی‌یف، و بر اثر ریزش ساختمان محل سکونتش، کشته شد. پیکر گیریچ اوایل صبح روز جمعه ۲۹ آوریل در میان آوار ساختمانی پیدا شد که شب گذشته مورد اصابت موشک قرار گرفته بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG