لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

امل کلونی در سازمان ملل بر لزوم رسیدگی به «جنایات جنگی در اوکراین» تأکید کرد


امل کلونی
امل کلونی

امل کلونی، وکیل حقوق بشر، در سازمان ملل متحد از کشورها خواست تا بر تحقق عدالت بین‌المللی درباره جنایات جنگی در اوکراین تمرکز کنند و نسبت به اسناد و مدارک این فاجعه انسانی بی‌ تفاوت نباشند.

او از جامعه جهانی خواست تا نگذارد که شواهد جنایات جنگی در اوکراین مانند اسناد و مدارک قربانیان جنایات «داعش» در عراق و سوریه فقط در انبارها ذخیره شود.

امل کلونی در نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل متحد که توسط فرانسه و آلبانی سازمان‌دهی شده بود، درباره مسئولیت‌پذیری در اوکراین سخن گفت، و اوکراین را «کشتارگاهی» در قلب اروپا توصیف کرد.

امل کلونی یکی از افرادی بود که در سال ۲۰۱۷ برای تصویب قطعنامه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد تلاش زیادی کرد که باعث ایجاد یک گروه بین‌المللی برای گردآوری اسناد و مدارک جنایات دولت اسلامی در عراق شد.

او که در همان سال همراه با همسرش جرج کلونی صاحب یک پسر و دختر شد، به حاضرین در جلسه گفت که فرزندانش اکنون پنج ساله هستند ولی تاکنون بیشتر مدارک جمع‌آوری شده توسط سازمان ملل در انبار است، زیرا دادگاه بین‌المللی برای محاکمه داعش وجود ندارد.

دادگاه کیفری بین‌المللی «آی‌سی‌سی» که به جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت، و نسل‌کشی، و جنایات تجاوزگری رسیدگی می‌کند، صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارد زیرا عراق و سوریه عضو این‌ نهاد جهانی نیستند.

امل کلونی
امل کلونی

امل کلونی، عضوی از یک کارگروه حقوقی بین‌المللی است که به اوکراین در خصوص تأمین مسئولیت قربانیان اوکراینی در حوزه‌های قضایی ملی، و همکاری با دادگاه بین‌المللی کیفری مستقر در لاهه مشاوره می‌دهد.

کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، یک هفته پس از تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، تحقیقاتی را درباره احتمال وقوع جنایات جنگی در اوکراین آغاز کرد.

او در جلسه سازمان ملل گفت که «اکنون زمانی است که باید قانون را به نبرد فرستاد»، و در ادامه افزود که «نه در طرف اوکراین علیه روسیه، یا در طرف روسیه علیه اوکراین. بلکه در طرف انسانیت.»

در همین حال سرگئی لنونیدچنکو، دیپلمات روسی، دیوان کیفری بین‌المللی را یک «ابراز سیاسی» توصیف کرد. مسکو با توصیف حمله به اوکراین به عنوان «عملیات نظامی ویژه»، هدف قراردادن غیرنظامیان را رد می‌کند.

دفتر دادستان کل اوکراین ایرینا وندیکتوا به رویترز گفت که در حال آماده‌سازی اتهامات جنایات جنگی علیه حداقل هفت کادر نظامی روسیه است.

XS
SM
MD
LG