لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۸

تلاش روسیه برای تجزیه اوکراین


جنگ اوکراین
جنگ اوکراین

شواهد تازه نشان می‌دهد ارتش روسیه در حال فراری دادن اهالی خرسون با هدف تشکیل یک دولت خودمختار در این منطقه است.

بر اساس اعلام وزارت دفاع اوکراین، روسیه قصد دارد به زودی با برگزاری یک همه‌پرسی نمایشی، دولت جدایی طلب وابسته به مسکو را در این منطقه از اوکراین به قدرت برساند.

به گزارش رادیوی ملی آمریکا، مقام‌های اوکراینی همچنین اعلام کردند که نیروهای روسیه، روز چهارشنبه برای متفرق کردن تجمع معترضان طرفدار اوکراین در شهر اشغالی خِرسون از گاز اشک‌آور و نارنجک‌های صوتی استفاده کردند.

دادستانی کل اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد، در جریان سرکوب این تجمع، دست‌کم چهار شهروند زخمی شدند.

خرسون اولین شهر بزرگی بود که پس از آغاز تهاجم روسیه در پنجم اسفند به تصرف در آمد.

نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه، روز گذشته گفته بود، سیاست‌های آمریکا و غرب در قبال جنگ اوکراین و مقاومت رژیم کی‎‌یف در نهایت باعث تجزیه اوکراین به چند کشور خواهد شد.

معاون وزیر دفاع اوکراین هم روز چهارشنبه گفت: روسیه در تلاش است تا از منطقه ترانس‌نیستریای مولداوی به عنوان پل ارتباطی برای انتقال نیروهای نظامی به خاک اوکراین استفاده کند.

وزارت دفاع آمریکا چندی پیش با توجه به شکستهای ارتش روسیه در مناطق مرکزی اوکراین اعلام کرد: روسها قصد دارند با تمرکز بر جنگ در مناطق شرقی این قسمت ها را از خاک اوکراین جدا کنند.


روسیه در سال ۲۰۱۴ نیز با حمله به منطقه کریمه این منطقه را از اوکراین جدا و به خاک خود ضمیمه کرده‌ بود.

همزمان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم درباره وضعیت ایمنی نیروگاه زاپوریژیا هشدار داد.

رافائل گروسی گفت: «این نیروگاه که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا و اکنون در اشغال روسهاست، نیاز به تعمیر دارد و تلاش آژانس برای بازرسی و انجام تعمیرات در آن تاکنون بی‌نتیجه بوده است.»

XS
SM
MD
LG