لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۸

مسکو: اصابت گلوله خمپاره از اوکراین به داخل روسیه ۱ نفر را کشت


ماموران روسیه در حال بررسی محل اصابت گلوله خمپاره که ادعا می‌شود از سمت اوکراین به داخل آن کشور شلیک شده است – ۲۲ تیر ۱۳۹۳
ماموران روسیه در حال بررسی محل اصابت گلوله خمپاره که ادعا می‌شود از سمت اوکراین به داخل آن کشور شلیک شده است – ۲۲ تیر ۱۳۹۳

رسانه‌های روسیه ادعا می‌کنند یک گلوله خمپاره که از داخل خاک اوکراین شلیک شده بود، به منطقه‌ای در یک روستای مرزی به نام دونتسک، در ناحیه رستوف روسیه، اصابت کرد و منجر به کشته شدن یک نفر و زحمی شدن یک نفر دیگر شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام دولتی روسیه نوشت این اتفاق «با پاسخی مناسب» روبرو خواهد، اما از ارائه توضیحات بیشتر در مورد واکنش احتمالی مسکو خودداری کرد.

این در حالی اتفاق می‌افتد که کیف و کشورهای غربی حامی آن، مسکو را به خاطر حمایت از شورشیان جدایی‌طلب مورد انتقاد قرار داده و از آن کشور می‌خواهند از تردد شورشیان و ارسال تجهیزات به آنها از طریق مرزهای مشترک آن کشور با اوکراین جلوگیری کند.

درگیری میان نیروهای دولتی و شورشیان در اواخر ماه ژوئن و پس از انقضای آتش‌بس یکجانبه، که توسط پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین اعلام شده بود، بالا گرفت و از آن زمان تاکنون نیروهای دولتی اوکراین با ازسرگیری عملیات نظامی علیه شورشیان، آنها را از بعضی از مناطق تحت تصرفشان، از جمله شهر اسلویانسک که از مهم‌ترین مناطق تحت کنترل مخالفان بود، بیرون کردند.

پیشتر در روز جمعه، سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد شواهدی در اختیار دارد که نشان می‌دهد جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در مناطق شرق اوکراین، مرتکب آنچه که ضرب و جرح و شکنجه عنوان کرد، شده‌اند. این سازمان همینطور گفت نیروهای دولتی اوکراین نیز مرتکب آزار و اذیت مخالفان شده‌اند، اما در مقیاسی کوچکتر.

شورشیان در مناطق شرقی اوکراین اعلام استقلال از حکومت مرکزی کرده‌اند و با نیروهای دولتی آن کشور در حال جنگ هستند.

اتحادیه اروپا روز شنبه اعلام کرد در حال وضع تحریم‌های جدیدی علیه ۱۱ نفر دیگر از رهبران گروه‌های شورشی طرفدار روسیه، از جمله آلکساندر بورودای رهبر جدایی‌طلبان است. بورودای یک شهروند روسی است که خود را نخست وزیر منطقه دونتسک در شرق اوکراین خوانده است.

پیش از این، اتحادیه اروپا ده‌ها نفر دیگر و نیز شرکت‌های تجاری را به اتهام دخالت در بحران جاری اوکراین هدف تحریم قرار داده و با احتساب این افراد جدید، شمار تحریم شدگان به ۷۲ نفر افزایش یافته است.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا در اوائل سال جاری، پس از آن که مسکو شبه جزیره کریمه را به خاک خود ضمیمه کرد، و نیز به دلیل نقش مسکو در ناآرامی‌های شرق اوکراین، تحریم‌هایی را بر برخی افراد و شرکت‌های روسی وضع کرده‌اند.

روز پنجشنبه رهبران سه کشور آلمان، فرانسه و روسیه در یک کنفرانس تلفنی سهجانبه، درباره اوضاع جاری در شرق اوکراین گفتگو کردند و خواستار تجدید آتش‌بس بین دولت و جدایی‌طلبان در شرق آن کشور شدند.

وزیر امور خارجه ایالات متحده اوایل تیر ماه از ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه خواسته بود تعهد خود به صلح در شرق اوکراین را در عمل ثابت کند، نه در حرف. جان کری همچنین اعلام کرد واشنگتن در صورت نیاز، با اتحادیه اروپا روی تحریم‌های جدید کار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG