لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

اوکراین بار دیگر خواهان خلع سلاح شورشیان شد


بازدید وزیر دفاع جدید اوکراین از یک پایگاه موقت در نزدیکی اسلویانسک، در شرق اوکراین - ۱۵ تیر ۱۳۹۳
بازدید وزیر دفاع جدید اوکراین از یک پایگاه موقت در نزدیکی اسلویانسک، در شرق اوکراین - ۱۵ تیر ۱۳۹۳

دولت اوکراین می‌گوید تا شورشیان سلاح‌های خود را کاملا زمین نگذارند، آتش‌بسی با جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در مناطق شرقی آن کشور در کار نخواهد بود.

وزارت دفاع اوکراین روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، این اطمینان در کیف که دولت در نبرد علیه جدایی‌طلبان دست بالا را دارد، در حال تقویت است.

نیروهای جدایی‌طلب روز دوشنبه در حالی که از شهر اسلوویانسک عقب نشینی می‌کردند، با سنگربندی و ایجاد پست‌های بازرسی در امتداد جاده‌های اصلی، به تحکیم مواضع خود در شهر دونتسک در شرق اوکراین پرداختند.

در حالی که نیروهای دولتی اوکراین از اسلوویانسک به سوی دونتسک پیش می‌رفتند، سه پل که دو شهر را به یکدیگر وصل می‌کنند در اثر وقوع انفجارهایی منهدم شدند.

هنوز روشن نیست شورشیان برای کند کردن هجوم نیروهای اوکراین، اقدام به این انفجارها کردند یا سربازان دولتی پل‌ها را در تلاش برای جلوگیری از رسیدن اسلحه و مهمات به شورشیان منفجر کردند.

مقامات دفاعی اوکراین گفته‌اند آنها قصد دارند دونتسک و لوهانسک، که در کنترل شورشیان قرار دارند، را کاملا محاصره کنند. جدایی‌طلبان در هر دو شهر از دولت کیف اعلام استقلال کرده بودند و درصدد تاسیس «جمهوری‌های خلق» برآمدند.

هفته گذشته، پس از آن که پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین، از تمدید آتش‌بس یک‌جانبه خودداری کرد و به سربازان ارتش دستور پیشروی داد، نیروهای دولتی کنترل شرق اوکراین، که ساکنانش بیشتر روس‌زبان هستند، را دوباره در دست خود گرفتند.

XS
SM
MD
LG