لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

نیروهای اوکراین می گویند اسلوویانسک را پس گرفتند


عکس آرشیوی از نیروهای ارتش اوکراین
عکس آرشیوی از نیروهای ارتش اوکراین

نیروهای دفاعی اوکراین روز شنبه مدعی شدند به موفقیت عمده ای علیه شورشیان طرفدار روسیه دست یافته اند و آنها را از یکی از قرارگاهایشان در شرق کشور بیرون رانده اند.

پترو پوروشنکو رئیس جمهوری در بیانیه ای گفت سربازان اسلوویانسک را که حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد تصرف کرده اند و به نیروهای مسلح دستور داد پرچم اوکراین را برافرازند. جدائی خواهان شهر را از اوائل آوریل، زمانی که ساختمان های اداری و پلیس را تسخیر کردند، در کنترل داشتند.

مقامات و شاهدان گفتند شورشیان طرفدار روسیه شهر را پس از آن که زیر آتش خمپاره نیروهای دولتی قرار گرفت تخلیه کردند. با این حال، به گزارش اسوشیتد پرس، سخنگوی شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین گفت عملیات پاکسازی ادامه دارد. او به خبرنگاران گفت اسلوویانسک در محاصره است، و عملیات برای خنثی کردن گروه های کوچکی که در ساختمان های مسکونی پنهان هستند جریان دارد.

بازستانی شهر پیروزی عمده ای برای پیکار دولت اوکراین برای فرونشاندن شورش چند ماهه تلقی می شود.

بنظر می رسد شورشیان به شهر کراماتورسک تغییر مکان داده اند، اما خبرنگاران در محل می گویند بسیاری از آنها بعدا از آنجا خارج شدند.

برخی از شورشیان پیشروی ارتش اوکراین را بی اهمیت توصیف کرده اند. فرماندار خودخوانده جمهوری خلق دونتسک در یک مقاله اینترنتی گفت شورشیان به یک عقب نشینی تاکتیکی دست زده اند.

XS
SM
MD
LG