لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۷

در حمله راکتی در شرق اوکراین ۱۹ سرباز کشته شدند


موشک «گراد»
موشک «گراد»

وزارت دفاع اوکراین می گوید در حمله راکتی جدائی خواهان طرفدار روسیه در شرق اوکراین در روز جمعه، دست کم ۱۹ سرباز جانسپردند و ۹۳ نفر مجروح شدند.

یک مشاور آرسنی آواکف وزیر کشور در کیف به خبرنگاران گفت نیروهای شورشی با موشک های «گراد» سربازان را در روستای «زله نوفیلیا» در منطقه لوهانسک، در نزدیکی مرز روسیه، هدف گرفتند.

پترو پوروشنکوو رئیس جمهوری اوکراین گفت مسئولان حمله «پیدا و قلع و قمع» خواهند شد و افزود شورشیان با «ده ها و صدها سرباز، بهای هرسرباز اوکرائینی را که کشته شود، خواهند پرداخت.»

از زمان انقضای آتش بس یک جانبه ۱۰ روزه در پایان ژوئن، نبرد بین نیروهای دولت اوکراین و شورشیان در شرق کشور شدت گرفته است.

در این میان، عفو بین الملل می گوید شواهد ناراحت کننده ای از ضرب و جرح و شکنجه در اوکراین شرقی در اختیار دارد و جدائی خواهان طرفدار روسیه را مسئول بیشتر اعمال خشونت آمیز می داند.

عفو بین الملل در گزارش جدیدی می گوید هیات ناظر حقوق بشر سازمان ملل متحد برای اوکراین، ۲۲۲ مورد آدم ربائی را از ماه آوریل، زمانی که جدائی خواهان علیه دولت کیف قیام کردند، ثبت کرده است.

گزارش حاکی است آدم ربائی ها در سراسر اوکراین صورت گرفته و پلیس و مقامات محلی هدف بوده اند. گزارش همچنین به موارد خشونت علیه روزنامه نگاران، سیاستمداران، فعالان، بازرگانان و اعضای کمیسیون های انتخابات اشاره می کند.

XS
SM
MD
LG