لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۴

نخست وزیر اوکراین: کیف به کمک‌های مالی بیشتر نیاز دارد


آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین
آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین

دولت اوکراین روز چهارشنبه اعلام کرد یقین دارد کمک‌های بیشتری بر اساس برنامه تصویب شده صندوق بین‌المللی پول دریافت خواهد کرد، اما به منابع مالی و اعتباری بیشتری برای بازسازی شرق کشور نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین، به وزیران خود گفت معیارهایی که صندوق بین‌المللی پول تعیین کرده بود، رعایت شده‌اند و از این رو بر این عقیده است که اوکراین بزودی دومین قسط یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری را دریافت خواهد کرد.

صندوق بین المللی پول روز ۱۰ اردیبهشت ماه، اعلام کرد پرداخت یک وام ۱۷ میلیارد دلاری در طول دو سال به اوکراین، برای کمک به آن کشور را به تصويب رساند. اوکراین نخستین قسط ۳ میلیارد دلاری را در ماه مه میلادی دریافت کرد.

با این حال اوکراین روز سه‌شنبه در بروکسل اعلام کرد برنامه صندوق بین المللی پول، به دلیل مشکلات اقتصادی برآمده از مناقشه جدایی‌خواهان در شرق آن کشور، برای بهبود کامل اوضاع کافی نیست.

معاون نخست وزیر اوکراین در نشستی در بروکسل از وام‌دهندگان بین‌المللی خواست از طرحی شبیه «برنامه مارشال» برای بهبود اقتصادی، که دولت در کنفرانس ئیم‌دهندگان در پائیز ارائه خواهد داد، پشتیبانی کنند.

در همین حال روز چهارشنبه، یاتسنیوک گفت اوکراین برای بوجود آوردن یک ساختار فعال و کار آمد در مرز با روسیه به کمک بیشتر نیاز دارد. دولت کیف روسیه را متهم کرده است که اجازه می‌دهد شورشیان با اسلحه و تجهیزات از مرزهای مشترک با آن کشور عبور کنند.

افزون بر این، اوکراین می‌گوید برای بازسازی جاده‌ها و پل‌ها، برقراری جریان آب و برق و نیز تعمیر ساختمان‌ها، از جمله مدارس، به مبلغی حدود ۷۰۰ هزار دلار نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG