لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۱

آلمان، فرانسه و روسیه خواهان آتش‌بس در اوکراین شدند


عکس آرشیوی از جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در مناطق شرقی اوکراین
عکس آرشیوی از جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در مناطق شرقی اوکراین

رهبران آلمان، فرانسه و روسیه، روز پنجشنبه خواهان تجدید آتش‌بس بین نیروهای دولت اوکراین و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین شدند.

آنگلا مرکل صد اعظم آلمان و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در یک کنفرانس تلفنی سهجانبه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درباره اوضاع جاری در شرق اوکراین گفتگو کردند.

به گفته دفتر اولاند، او و خانم مرکل بر نیاز به رسیدن فوری به یک راه حل سیاسی، شامل آتش‌بس، تهیه سازوکاری برای کنترل مرزهای مشترک اوکراین و روسیه، و نیز آزادی گروگان‌ها تاکید کردند. آنها از پوتین خواستند تمام فشارهای لازم را بر جدایی‌طلبان، جهت وادار کردن آنها به مذاکره وارد آورد و برای تضمین کنترل مرز اوکراینروسیه گام‌های قاطعی بردارد.

پترو پورشنکو رئیس جمهوری اوکراین ماه پیش آتش‌بس یک هفته‌ای یک جانبه‌ای را اعلام کرد و آن را سه روز تمدید کرد، اما با استناد به حملات متعدد شورشیان در جریان آتش‌بس، حاضر به تمدید دوباره آن نشد.

همزمان روز پنجشنبه، درگیری‌ها در شرق اوکراین ادامه داشت و بنابر گزارش‌ها نیروهای جدایی‌طلب به سربازان اوکراین مستقر در فرودگاه دونتسک، که نیروهای دولتی آن را اواخر ماه مه از شورشیان پس گرفتند، حمله کردند. همچنین نبرد سنگینی بین نیروهای دولتی و شورشیان در نزدیکی روستای کارلیوکا در منطقه دونتسک در گرفت.

وزیر امور خارجه ایالات متحده روز ۴ تیر ماه از ولادمیر پوتین خواست تعهد خود به صلح در شرق اوکراین را در عمل ثابت کند، نه در حرف. جان کری در سخنانی در بروکسل گفت مهم است که آقای پوتین آشکارا از جدایی طلبان در شرق اوکراین بخواهد سلاح‌های خود را زمین بگذارند و تردد پیکارجویان و ارسال اسلحهاز مرزهای مشترک را متوقف کند.

وی همچنین در ادامه گفت واشنگتن در صورت نیاز، با اتحادیه اروپا روی تحریم‌های جدید کار خواهد کرد.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا در اوائل سال جاری، پس از آن که مسکو شبه جزیره کریمه را ضمیمه خاک خود کرد، و بعد از آن، به دلیل نقش آن کشور در ناآرامی‌ها در شرق اوکراین، تحریم‌هایی را بر برخی افراد و شرکت‌های روسی وضع کردند.

XS
SM
MD
LG