لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۱

اوکراین: نیروهای ارتش روسیه یک شهر مرزی را تصرف کردند


دولت اوکراین روز پنجشنبه اعلام کرد شهر مرزی نووآزوسک در جنوب شرقی آن کشور در کنترل ارتش روسیه قرار دارد.

شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین همچنین گفت خودروهای زرهی روسیه شهر را محاصره کرده‌اند و چندین روستا نیز تصرف شده‌اند. سخنگوی این شورا در کیف به خبرنگاران گفت وضع در منطقه رو به وخامت می‌گذارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سخنگوی شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین نوشت دو ستون از تانک‌ها و خودروهای نظامی روسیه روز پنجشنبه موشک‌های گراد به سوی یک پاسگاه مرزی در جنوب شرقی اوکراین شلیک کردند و سپس وارد کشور شدند.

گزارش آسوشیدپرس می‌گوید اظهارات سخنگوی شورای امنیت ملی اوکراین و بیانیه‌های دیگری از ناتو، جدایی‌خواهان طرفدار روسیه در شرق اوکراین، و نیز از آمریکا، تردیدی باقی نمی‌گذارد که ارتش روسیه به جنوب شرقی اوکراین حمله کرده است.

یک مقام ارشد ناتو گفت دست کم یک هزار سرباز روسیه با تجهیزات پیشرفته به اوکراین سرازیر شدند و مستقیماً با سربازان اوکراینی درگیر شدند. او با بیان این که درگیری مذکور تلفاتی هم به دنبال داشت، افزود حدود ۲۰ هزار سرباز روسی در مرز متمرکز شده‌اند.

پترو پورشنکو رئیس جمهوری اوکراین نیز اعلام کرد نیروهای روسیه وارد اوکراین شده‌اند، سفر به ترکیه را لغو کرد و شورای امنیت ملی خود را به تشکیل نشستی فوق‌العاده فراخواند.

سفیر اوکراین در سازمان امنیت و همکاری در اروپا، مسکو را به «حمله مستقیم» متهم کرد. یولیا تیموشنکو نخست وزیر پیشین اوکراین گفت مسکو جنگ علیه اوکراین را آغاز کرده است. سفیر روسیه در این سازمان در پاسخ گفت هیچ سرباز روسی وارد اوکراین نشده است.

جلسه در حالی تشکیل می‌شود که به نظر می‌رسد شهر استراتژیک نووآزوسک کاملاً در کنترل جدایی‌طلبان و حامیان روس آنها قرار دارد، و جبهه جدیدی در شرق اوکراین بین جدایی‌طلبان و دولت پوروشنکو گشوده شده است.

سخنگوی ناتو در بروکسل به خبرنگاران گفت هدف نهایی روسیه این است که شکست جدایی‌طلبان را جبران کند و شرق اوکراین را به صحنه مناقشه‌ای که تمام کشور را بی‌ثبات خواهد کرد، تبدیل کند.

دولت ایالات متحده روسیه را به هماهنگ کردن فعالیت‌های نظامی جدید در اوکراین متهم کرده است.

در همین حال، بنابر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در واکنش به گسترش نقش روسیه در اوکراین – که می‌تواند آمریکا و اتحادیه اروپا را به وضع تحریم‌های بیشتر بر نهادهای بازرگانی و مقام‌های روسیه تحریک کند – ارزش سهام در بازارهای بورس روسیه کاهش یافت.

XS
SM
MD
LG