لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

نشست ویژه سازمان امنیت و همکاری در اروپا برای بررسی تحولات اوکراین


شرکت گروهی از نظامیان روسی دستگیر شده توسط مقامات اوکراینی در یک کنفرانس خبری
شرکت گروهی از نظامیان روسی دستگیر شده توسط مقامات اوکراینی در یک کنفرانس خبری

سازمان امنیت و همکاری در اروپا روز پنجشنبه نشست ویژه ای برای بررسی تحولات اوکراین در وین تشکیل می دهد. فرستاده ایالات متحده در این سازمان در توئیتر گفت «تجاوزات روسیه» در اوکراین در راس امور خواهد بود.

همچنین روز پنجشنبه، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه گفت اگر فعالیت نظامیان روسیه در خاک اوکراین صحت داشته باشد، این «غیرقابل تحمل و غیرقابل پذیرش» خواهد بود.

پیشتر روز چهارشنبه، وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرده بود روسیه ادوات نظامی بیشتری به شرق اوکراین فرستاده است که نشانه آن است که احتمالا یک ضدحمله تحت مدیریت روسیه در نزدیکی دو شهر مهم مرزی تحت کنترل شورشیان در جریان است.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت تجهیزات نظامی شامل تانک ها و پرتاب کننده های راکت می شود. او به گزارش های توپباران مناطق مسکونی شهر بندری ماریوپول توسط جدایی طلبان حامی روسیه اشاره کرد. او همچنین گفت درگیری های شدیدی در فرودگاه دونتسک رخ داده است.

روزنامه نیویورک تایمز نیز از جنوب شرق اوکراین گزارش داده است که توپخانه و پیاده نظام در روزهای اخیر از طریق شهر مرزی نووازوفسک از روسیه وارد اوکراین شده است.

این روزنامه می گوید این تجاوز باعث عقب نشینی ارتش اوکراین و نگرانی در سراسر مناطق روسی زبان شرق اوکراین شده است.

نبرد برای تصرف خط ساحلی استراتژِیک اوکراین روز چهارشنبه شدت گرفت و نیروهای شورشی طرفدار روسیه پس از سه روز گلوله‌باران سنگین وارد شهرکی در جنوب شرقی آن کشور شدند.

نووآزوسک، شهری است ییلاقی در کرانه دریای آزوو، در کنار جاده‌ای که روسیه را به بندر اوکراینی ماریوپل و کریمه در دریای سیاه ارتباط می‌دهد و سقوط آن یک موفقیت استراتژیک برای شورشیان محسوب می‌شود.

به نظر می‌رسد جدایی‌طلبان در شرق اوکراین همچنین بخش‌هایی را از تصرف نیروهای دولتی خارج کرده‌اند. گزارش‌ها حاکی است نیروهای اوکراین خودروها و مهمات خود را در حالی که در برابر پیشروی نیروهای شورشی عقب می‌نشستند، رها کردند.

روز چهارشنبه، همچنین ناتو اعلام کرد رزمایش‌ها در اروپای شرقی را افزایش می‌دهد. آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو گفت انتظار دارد اعضای اتحادیه هفته آینده اعزام نیروهای موقت به منطقه را تصویب کنند.

در این میان، ناتو می‌گوید بر رزمایش‌ها در شرق اروپا می‌افزاید. آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو گفت انتظار دارد اعضای ناتو هفته آینده اعزام نیروهای موقت به منطقه را تصویب کنند.

نخست وزیر اوکراین روز دوشنبه گفت کشور به «کمک عملی» ناتو نیاز دارد.

پیشتر در روز چهارشنبه ارتش اوکراین در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که روسیه سربازان بیشتری را وارد مناطق شرقی اوکراین کرده است.

بر اساس این اطلاعیه، پنج سرباز و یک کامیون روسیه وارد شهر کوچک آموروسییوسکا شده‌اند.

این خبر پس از آن منتشر می‌شود که کرملین تائید کرد روز دوشنبه سربازان روسیه در اوکراین بازداشت شدند، اما گفت آنها در حال گشت‌زنی بوده و تصادفاً از مرز گذشته‌اند.

کیف بارها مسکو را به حمایت از جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین و مسلح کردن آنها متهم کرده است. مسکو همچنان هرگونه دخالت در حوادث شرق اوکراین را تکذیب می‌کند.

پترو پوروشنکو رئیس‌جمهوری اوکراین، روز چهارشنبه گفت او و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، در جریان دیدار روز گذشته خود، بر سر اصول طرح صلح برای پایان دادن به جنگ موافقت کرده‌اند.

او که در حاشیه اجلاس رهبران منطقه‌ای در بلاروس سخن می‌گفت اظهار داشت تمام روسای دولت‌ها از طرح حمایت کردند.

پوتین گفت مسکو برای حمایت از طرح صلح هر کاری را لازم است انجام خواهد داد، اما همچنین گفت مذاکره با شورشیان درباره شرایط آتش‌بس، موضوعی است که به دولت کیف بستگی خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG