لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

نبرد در باخموت اوکراین؛ میزان تلفات در «تعیین مسیر جنگ» سرنوشت‌ساز است


خیابانی در شهر باخموت. ۳ مارس ۲۰۲۳.
خیابانی در شهر باخموت. ۳ مارس ۲۰۲۳.

وزارت دفاع بریتانیا روز شنبه در یک به‌روز‌رسانی اطلاعاتی درباره اوکراین گفت که «نبرد شدید» در شهر باخموت اوکراین و اطراف آن ادامه دارد.

پیروزی در باخموت راه را برای تصرف اطراف منطقه دونباس که یک هدف استراتژیک مهم است، باز خواهد کرد. اوکراین می‌گوید این شهر وزنه استراتژیک کمی دارد، اما تاکید کرده که تلفات سنگین در آنجا می‌تواند مسیر جنگ را تعیین کند.

وزارت دفاع بریتانیا گفت که باخموت در برابر حملات روسیه از سه طرف آسیب‌پذیر است، اما اوکراین در حال تقویت دفاعی خود در این منطقه است. به گفته این وزارتخانه، مسیرهای تدارکاتی تحت کنترل اوکراین برای خروج از این شهر «به‌طور فزاینده‌ای با محدودیت مواجه است.»

وزیر دفاع روسیه به شرق اوکراین رفت

همزمان، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که سرگئی شویگو وزیر دفاع از نیروهای نظامی آن کشور در استان دونتسک در شرق اوکراین بازدید کرده است.

از شویگو در داخل روسیه به دلیل عملکرد ضعیف در جنگ علیه اوکراین انتقاد شده است.

در ویدئویی که مسکو منتشر کرد، شویگو در حال اهدای مدال به نیروهای نظامی روسیه دیده می‌شود.

سخنرانی روزانه زلنسکی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در سخنرانی روزانه خود گفت که روز جمعه دیدارها و مذاکراتی با شماری از نهادها داشته است.

او گفت که تمرکز اصلی دیدارهایش پاسخگو کردن روسیه در قبال اقداماتش بوده است. رهبر اوکراین گفت: «ما هر کاری انجام می‌دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که دیوان کیفری بین‌المللی در مجازات جنایتکاران جنگی روسیه موفق شود».

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز جمعه، از بسته جدید کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری شامل تجهیزات و مهمات بیشتر برای سامانه‌های دفاعی اوکراین خبر داد.

بلینکن گفت که بسته کمک نظامی جدید شامل مهمات بیشتری برای سامانه موشکی توپخانه هیمارس و ادوات توپخانه‌ای هویتزر است که ایالات متحده در اختیار اوکراین قرار داده و این کشور به طور موثر از آنها برای دفاع از خود از استفاده می‌کند و همچنین آموزش و پشتیبانی.

بلینکن ضمن اعلام خبر کمک نظامی جدید به اوکراین گفت که این بسته با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری برای برداشت منابع تامین می شود که به رئیس جمهور اجازه می‌دهد تجهیزات و خدمات را از موجودی ایالات متحده بدون تایید کنگره در شرایط اضطراری منتقل کند.

کشورهای اتحادیه اروپا نیز در تلاشند تا تحت یک بسته کمک نظامی یک میلیارد دلاری مهمات نظامی به اوکراین تحویل دهند.

ولودیمیر نازارنکو، معاون فرمانده گارد ملی اوکراین گفت: «ما تا حدی که ممکن باشد به مهمات نیاز داریم. تعداد روس‌ها در اینجا بسیار بیشتر از مهمات ما برای نابود کردن آنها است.»

مقام عالی قضایی آمریکا در اوکراین

مریک گارلند، دادستان کل ایالات متحده روز جمعه، برای شرکت در کنفرانسی درباره عدالت و جنایات جنگی به اوکراین سفر کرد.

وزارت دادگستری ایالات متحده گفت که گارلند جلسات متعددی را در این کنفرانس برگزار کرد تا مجدداً «بر عزم ایالات متحده برای پاسخگو کردن روسیه در قبال جنایات مرتکب شده در تهاجم ناعادلانه و غیرقابل توجیه‌اش به همسایه مستقل خود» تاکید شود.

XS
SM
MD
LG