لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۴

فارین پالسی: ایران تامین تسلیحات برای روسیه را دو برابر می‌کند


ایران در یک سری از قراردادهای نظامی جدید که می‌تواند جنگ در اوکراین را طولانی‌تر کند و راه‌های حیات اقتصادی و دفاعی جدیدی را برای تهران تحریم‌ شده ارائه کند، تسلیحات ارسالی به روسیه را دو برابر می‌کند.

به نوشته فارین پالسی، رهبران ارشد ایالات متحده و متحدانش، علناً، ایران را به دلیل تامین پهپادهای روسیه مورد انتقاد قرار داده و قول داده‌اند که با تمام توان برای جلوگیری از این محموله‌ها استفاده کنند. اما در پشت درهای بسته، اذعان می‌کنند که هیچ راه واقع‌بینانه‌ای برای جلوگیری از ورود کالاهای نظامی ایران به روسیه برای جنگ در اوکراین وجود ندارد.

این نشریه در ادامه می‌نویسد، یکی از مقامات ارشد اروپای شرقی که موضوع را پیگیری می‌کند، گفت: «متاسفانه برای آنچه که می‌توانیم انجام دهیم تا این اتحاد نامقدس را تنها با تحریم‌ها متوقف کنیم، محدودیت وجود دارد.»

فارین پالسی این سئوال را که واشنگتن و متحدانش چه کاری می‌توانند یا نمی‌‌توانند برای قطع همکاری بین مسکو و تهران انجام دهند، آزمونی می‌خواند که چگونه می‌توانند روابط روسیه را با تامین‌کنندگان تسلیحات نظامی در کشورهای دیگر قطع کنند تا به پایان جنگ شتاب بخشند. این نشریه در ادامه می‌نویسد، مسکو در شرایطی که بسیاری از تجهیزات نظامی‌اش رو به اتمام است و پایگاه صنعتی دفاعی آن به دلیل تحریم‌های غرب تحت فشار قرار دارد، به طور فزاینده‌ای به دنبال کمک خارجی و انتقال تسلیحات از بلاروس، ایران و کره شمالی، و (احتمالا) از چین است تا بتواند به جنگ در اوکراین ادامه دهد.

به گفته این نشریه پس از اینکه نیروهای روسی در هفته جاری با موجی از پهپادهای ساخت ایران به اوکراین حمله کردند، موضوع حمایت ایران از ارتش روسیه برای سیاستگذاران غربی احساس فوریت جدیدی پیدا کرد و اگرچه ۱۱ پهپاد از ۱۴ پهپاد ساخت ایران که بیشتر آنها کی‌یف، پایتخت، را هدف گرفته بودند، سرنگون شدند، اما این حملات نشان می‌دهد که روسیه در تلاش برای یافتن راه‌های طولانی کردن جنگ، غیرنظامیان اوکراینی در خارج از میدان‌های جنگ را هدف قرار می‌دهد.

فارین پالسی، به گزارش وال استریت ژورنال که مورد تایید مقامات ایالات متحده و ناتو قرار گرفت، اشاره می‌کند که گفته بود مسکو و تهران برنامه‌هایی برای ساخت کارخانه تولید پهپاد در داخل روسیه دارند که می‌تواند هزاران پهپاد در سال تولید کند و علاوه بر این، روسیه در حال تدارک برای ارائه هواپیماهای جنگنده پیشرفته نظامی، هلیکوپترها و سامانه‌های پدافند هوایی به ایران است.

این نشریه از ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در مصاحبه اخیرش با سی‌بی‌اس نیوز نقل می‌کند که گفت اتحاد نظامی روسیه و ایران «در حال حاضر به سرعت در مسیری بسیار خطرناک در حال شکل‌گیری است.»

برنز در این مصاحبه افزود: «این نه تنها برای مردم اوکراین خطرات آشکاری ایجاد می‌کند و ما شواهد آن را قبلاً دیده‌ایم، بلکه خطراتی هم برای دوستان و شرکای ما در سراسر خاورمیانه به همراه دارد».

XS
SM
MD
LG