لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۷

صدراعظم آلمان درباره «پیامد‌های» همکاری تسلیحاتی چین و روسیه هشدار داد


German Chancellor Scholz visits China
German Chancellor Scholz visits China

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان می گوید: «درصورتی که چین برای جنگ روسیه در اوکراین سلاح بفرستد، «پیامد‌هایی» برای چین خواهد داشت، اما او نسبتاً خوشبین است که پکن از انجام چنین کاری خودداری کند.»

اظهارات شولتز دو روز پس از دیدار وی با جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در واشنگتن و در‌ مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان پخش شد.

گفتنی است مقامات ایالات متحده نیز اخیراً هشدار داده‌اند که چین ممکن است از حاشیه خارج شود و شروع به فرستادن تسلیحات و مهمات به روسیه کند.

این در حالی است که شولتز پیش از سفر خود از پکن خواسته بود از ارسال سلاح خودداری کند و در عوض از نفوذ خود برای تحت فشار قرار دادن روسیه برای خروج نیروهایش از اوکراین استفاده کند.

صدراعظم آلمان در پاسخ به سوال سی‌ان‌ان که آیا می‌تواند در صورت کمک به روسیه، تحریم‌هایی علیه چین را در نظر بگیرد پاسخ داد: «فکر می‌کنم این امر پیامد‌های سنگینی خواهد داشت، اما اکنون در مرحله‌ای هستیم که برای چین روشن می‌کنیم که این اتفاق نباید بیفتد.»

شولتز درباره ماهیت آن پیامد‌ها توضیح بیشتری نداد. آلمان بزرگترین اقتصاد اروپاست و چین بزرگترین شریک تجاری آلمان در سال های اخیر بوده است.

XS
SM
MD
LG