لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

چهارصد میلیون دلار کمک تسلیحاتی جدید آمریکا به اوکراین


ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد یک بسته کمک نظامی جدید به ارزش «چهارصد میلیون دلار» به اوکراین اختصاص داده است که عمدتاً از مهمات تشکیل شده است. این بسته برای اولین بار شامل «پل‌های تاکتیکی برای جابجایی تانک ها و خودروهای زرهی» می‌شود.

به گزارش رویترز، این پل‌ها می‌توانند توسط سربازان اوکراینی که در جنگ «مانور تسلیحات ترکیبی» آموزش دیده‌اند، استفاده شود.

جک واتلینگ، محقق ارشد جنگ زمینی در موسسه «رویال‌یونایتد» مستقر در لندن، گفت: «پل تهاجمی برای عملیات تسلیحاتی ترکیبی ضروری است. این پل به خودروهای زرهی اجازه می دهد از رودخانه‌ها و خندق های باریک عبور کنند که در غیر این صورت باعث کاهش سرعت کل نیرو می شود.»

واتلینگ افزود: «نکته مهم این است که این پل‌ها برای عملیات تهاجمی حیاتی هستند و نشان می دهد که آمریکا در حال آماده سازی اوکراین برای ادامه بازپس گیری قلمرو خود است.»

در تحولی دیگر در رابطه با اوکراین، فارین پالیسی نوشت: «ایران در یک سری از قراردادهای نظامی جدید که می‌تواند جنگ در اوکراین را طولانی‌تر کند و راه‌های حیات اقتصادی و دفاعی جدیدی را برای تهران تحریم‌ شده ارائه کند، تسلیحات ارسالی به روسیه را دو برابر می‌کند.»

به نوشته فارین پالسی، رهبران ارشد ایالات متحده و متحدانش، علناً، ایران را به دلیل تامین پهپادهای روسیه مورد انتقاد قرار داده و قول داده‌اند که با تمام توان برای جلوگیری از این محموله‌ها استفاده کنند. اما در پشت درهای بسته، اذعان می‌کنند که هیچ راه واقع‌بینانه‌ای برای جلوگیری از ورود کالاهای نظامی ایران به روسیه برای جنگ در اوکراین وجود ندارد.

این نشریه در ادامه می‌نویسد، یکی از مقامات ارشد اروپای شرقی که موضوع را پیگیری می‌کند، گفت: «متاسفانه برای آنچه که می‌توانیم انجام دهیم تا این اتحاد نامقدس را تنها با تحریم‌ها متوقف کنیم، محدودیت وجود دارد.»

فارین پالسی این سئوال را که واشنگتن و متحدانش چه کاری می‌توانند یا نمی‌‌توانند برای قطع همکاری بین مسکو و تهران انجام دهند، آزمونی می‌خواند که چگونه می‌توانند روابط روسیه را با تامین‌کنندگان تسلیحات نظامی در کشورهای دیگر قطع کنند تا به پایان جنگ شتاب بخشند. این نشریه در ادامه می‌نویسد، مسکو در شرایطی که بسیاری از تجهیزات نظامی‌اش رو به اتمام است و پایگاه صنعتی دفاعی آن به دلیل تحریم‌های غرب تحت فشار قرار دارد، به طور فزاینده‌ای به دنبال کمک خارجی و انتقال تسلیحات از بلاروس، ایران و کره شمالی، و (احتمالا) از چین است تا بتواند به جنگ در اوکراین ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG