لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

وزیر خارجه جدید چین در نخستین کنفرانس خبری از نزدیکی به روسیه دفاع کرد


چین کان، وزیر خارجه جدید چین در کنفرانس خبری - پکن، هفتم مارس ۲۰۲۳
چین کان، وزیر خارجه جدید چین در کنفرانس خبری - پکن، هفتم مارس ۲۰۲۳

«چین کان» وزیر خارجه جدید چین در نخستین کنفرانس خبری خود با انتقاد از آمریکا، گفت که «قمار بی‌پروای واشنگتن» در برخورد با ابرقدرت همتای خود، «عواقب فاجعه بار» به همراه خواهد داشت.

«چین کان» که پیشتر سفیر چین در آمریکا بود، روز سه‌شنبه در اولین کنفرانس خبری خود در مقام وزیر خارجه چین، سیاست‌های آمریکا را به شدت محکوم کرد و هشدار داد که اگر واشنگتن مسیر خود را تغییر ندهد، «تعارض و رویارویی» با این کشور اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. او گفت «اگر ایالات متحده همچنان باشتاب در مسیر اشتباه حرکت کند، هیچ چیز نمی‌تواند جلوی خروجش از مسیر را بگیرد و مطمئناً درگیری و رویارویی رخ خواهد داد.»

آقای چین گفت جو بایدن بحران دیپلماتیکی به راه انداخته که قابل پیشگیری بود.

دولت بایدن در دو سال اخیر بارها از رفتار حکومت چین انتقاد کرده است. تازه‌ترین انتقاد دولت بایدن به نزدیکی چین به روسیه است. جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته بود حمایت مرگبار چین از روسیه، هزینه‌های واقعی خواهد داشت.

این در حالی است که امتناع چین از محکوم کردن روسیه به دلیل تهاجم به اوکراین و مشارکت فزاینده‌اش با مسکو، روابط پکن با غرب را بیشتر تیره کرده است. در حالی که پکن به دنبال این است که خود را به عنوان یک میانجی صلح بی‌طرف جلوه دهد، از روابط «مستحکم» خود با روسیه نیز دفاع کرده است.

وزیر خارجه جدید چین گفت: «در حالی که جهان هرچه بی‌ثبات‌تر می‌شود، ضرورت روابط چین و روسیه بیشتر می‌شود.»

از سوی دیگر، ماه پیش سرنگونی یک بالن جاسوسی چین توسط ارتش آمریکا بر تنش بین دو کشور افزود.

به نوشته شبکه سی‌ان‌ان، روابط بین دو اقتصاد بزرگ جهان در بدترین وضعیت خود در دهه‌های اخیر قرار دارد و تنش‌ها در ماه گذشته پس از شناور شدن یک بالن جاسوسی مشکوک چینی بر فراز آمریکای شمالی و سرنگون شدن آن توسط جت‌های جنگنده آمریکایی بیشتر شد.

از زمان روی کار آمدن شی جین پینگ چین در داخل به طور فزاینده‌ای اقتدارگرا و در خارج تهاجمی‌تر شده، و راه اعمال نفوذ و مقابله با غرب را در پیش گرفته است.

در مقابل، دولت آقای بایدن برای مهار نفوذ فزاینده پکن، روابط خود را با متحدان و شرکایش تقویت کرده است. آمریکا همچنین برای جدا شدن از چین در فناوری‌های نوظهور فشار آورده، و به تازگی با ممنوع کردن صادرات تراشه‌های پیشرفته از آن کشور، خشم پکن را برانگیخته است.

XS
SM
MD
LG