لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۴

گوترش: مواد غذایی و کود شیمیایی روسیه از تحریم مستثنی است


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد (آرشیو)
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد (آرشیو)

دبیرکل سازمان ملل متحد از همکاری این سازمان با ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای رفع موانع رساندن مواد غذایی و کودهای شیمیایی روسیه به بازارهای جهانی خبر داد.

آنتونیو گوترش روز شنبه گفت: «کشورهایی که تحریم‌ها را اعمال کرده‌اند به صراحت گفته‌اند که این تحریم‌ها در مورد مواد غذایی و کودها اعمال نمی‌شود.»

دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: «برخی موانع و مشکلات وجود دارد که باید در رابطه با کشتیرانی، بیمه، و روابط مالی برطرف شوند. ما با همکاری غرب و اتحادیه اروپا سخت تلاش می‌کنیم تا بتوانیم این موانع را که برای مردم به ویژه در کشورهای در حال توسعه بسیار مهم است، بر طرف کنیم.»

دبیرکل سازمان ملل همچنین گفت از زمان توافق ماه گذشته با میانجیگری سازمان ملل در ترکیه برای ازسرگیری صادرات غلات اوکراین که پس از تهاجم روسیه در فوریه قطع شده بود، بیش از ۶۵۰ هزار تن غلات و مواد غذایی دیگر صادر شده است.

به گزارش برنامه جهانی غذایِ سازمان ملل متحد، ایالات متحده پیش‌قدم شده و در نظر دارد در چند هفته آینده برای شرکت در ارسال محموله‌های غذایی این سازمان به کشورهای فقیر، ۱۵۰ هزار تن از غلات اوکراین را خریداری کند.

بر اساس این گزارش، این محموله‌ها قرار است از طریق بنادر اوکراینی که فعالیت خود را پس از یک دوره تعطیلی به خاطر جنگ، از سر گرفته‌اند به کشورهای محروم ارسال شوند.

دیوید بیسلی، مسئول برنامه جهانی غذا، در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که مقصد نهایی این محموله‌ها هنوز تأیید نشده است اما احتمالا در فهرست محموله‌های غذایی قرار می‌گیرند که مقرر شده از طرف این سازمان به کشورهایی که با گرسنگی مفرط رو به رو هستند، ارسال شود.

دیوید بیسلی حجم کمک‌های ارسالی آتی را شش برابر بیشتر از مقدار غلاتی اعلام کرده که قرار است بزودی وارد شاخ آفریقا شود. شهروندان این منطقه در حال حاضر با بحران قحطی و گرسنگی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند.

XS
SM
MD
LG