لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۵

دبیرکل سازمان ملل: چشم‌اندازی برای مذاکره جدی صلح و پایان جنگ اوکراین دیده نمی‌شود


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست اقتصادی داووس
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست اقتصادی داووس

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه در پاسخ به پرسش بورگه برنده، رئیس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، در زمینه پیش‌بینی پایان یافتن جنگ روسیه علیه اوکراین در سال جاری، گفت که پایانی برای جنگ در آینده نزدیک نمی‌بیند.

آقای گوترش گفت که باید راه حلی بر اساس قوانین بین‌المللی و احترام به تمامیت ارضی اوکراین پیدا شود، و شرایط برای چنین راه حلی در حال حاضر فراهم نیست.

او افزود: «به نظر من فرصتی برای پیشبرد یا میانجی‌گری یک مذاکره جدی برای دستیابی به صلح در کوتاه مدت دیده نمی‌شود. در عین حال، سازمان ملل تلاش خود را بر کاهش اثرات جنگ بر مردم اوکراین و جامعه بین‌المللی متمرکز کرده است.»

دبیر کل سازمان ملل به موفقیت‌هایی در این زمینه اشاره کرد، از جمله تبادل اسیران جنگی میان دو طرف، جذب بازرسان بین‌المللی هسته‌ای به تاسیسات اوکراین، و تسهیل صادرات غلات اوکراین، و غلات و کود روسیه به بازارهای بین المللی.

در همین حال، رؤسای ارشد نظامی آمریکا و اوکراین در لهستان دیدار کردند. ایالات متحده در کنار دیگر متحدان اوکراین در حال ارائه تسلیحات و آموزش‌های پیشرفته نظامی به اوکراین هستند – به گفته پنتاگون بینه ۹۰ تا ۱۰۰ سرباز اوکراینی آموزش خواهند دید.

احتمال می‌رود روز جمعه، همزمان با تشکیل آخرین نشست گروه تماس دفاعی اوکراین به رهبری ایالات متحده در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان، کمک‌های بیشتری به آن کشور اعلام شود. لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، مذاکرات را که با حضور داولکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، ده‌ها وزیر دفاع کشورهای اروپایی، و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، برگزار می‌شود، رهبری خواهد کرد. او روز پنجشنبه در برلین با بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آینده آلمان دیدار می‌کند. آلمان در حال بررسی ارسال تانک‌های جنگی لئوپارد-۲خود برای نیروهای اوکراینی است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین پیش از نشست رامشتاین درباره همکاری‌های دفاعی با فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان گفتگو کرد. او همچنین از هلند به خاطر افزودن یک پدافند موشکی پاتریوت دیگر برای اوکراین تشکر کرد.

XS
SM
MD
LG