لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

چهار کشتی حامل غلات و روغن از اوکراین راهی ترکیه می‌شود


چهار کشتی دیگر که حامل غلات و‌ مواد غذایی از اوکراین هستند بیست و یکم اوت بندرهای این کشور را ترک می‌کنند تا محموله‌ها را به بازارهای بین‌المللی برسانند.

این چهار کشتی تجاری در مجموع سی‌ و سه هزار ‌و سیصد تن کالای مصرفی را از طریق «کریدور بشردوستانه دریایی» در دریای سیاه حمل می‌کنند.این محموله‌ها شامل چهارده هزار تن چغندر قند عازم کره جنوبی، ده ‌هزار تن گندم، پنج ‌هزار تن روغن گیاهی و چهار هزار ‌و سیصد تن روغن نباتی،‌ به‌سمت بنادر ترکیه است.

نظارت بر انتقال این محموله‌ها، توسط مرکزی انجام می‌شود که متشکل از نمایندگان ارشد روسیه، ترکیه، اوکراین و سازمان ملل بوده و نقش آن حفظ «امنیت حمل‌ونقل برای کشتی‌های تجاری» است.

سه روز پیش هم سه کشتی تجاری دیگر از بندرهای اوکراین رهسپار دریا شده بودند.

گفتنی است آنتونیو گوترش هم روز شنبه گفت: «کشورهایی که تحریم‌ها را اعمال کرده‌اند به صراحت گفته‌اند که این تحریم‌ها در مورد مواد غذایی و کودها اعمال نمی‌شود.»

دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: «برخی موانع و مشکلات وجود دارد که باید در رابطه با کشتیرانی، بیمه، و روابط مالی برطرف شوند. ما با همکاری غرب و اتحادیه اروپا سخت تلاش می‌کنیم تا بتوانیم این موانع را که برای مردم به ویژه در کشورهای در حال توسعه بسیار مهم است، برطرف کنیم.»

دبیرکل سازمان ملل همچنین گفت:« از زمان توافق ماه گذشته با میانجیگری سازمان ملل در ترکیه برای ازسرگیری صادرات غلات اوکراین که پس از تهاجم روسیه در فوریه قطع شده بود، بیش از ۶۵۰ هزار تن غلات و مواد غذایی دیگر صادر شده است.»

به گزارش برنامه جهانی غذایِ سازمان ملل متحد، ایالات متحده پیش‌قدم شده و در نظر دارد در چند هفته آینده برای شرکت در ارسال محموله‌های غذایی این سازمان به کشورهای فقیر، ۱۵۰ هزار تن از غلات اوکراین را خریداری کند.

بر اساس این گزارش، این محموله‌ها قرار است از طریق بنادر اوکراینی که فعالیت خود را پس از یک دوره تعطیلی به خاطر جنگ، از سر گرفته‌اند به کشورهای محروم ارسال شوند.

XS
SM
MD
LG