لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

اوکراین از حمله موشکی مرگبار روسیه به شهر کراماتورسک خبر داد


یک ساکن محلی پس از حمله موشکی روسیه به شهر کراماتورسک در شرق اوکراین به دنبال وسایل خود می‌گردد - ۱۴ مارس ۲۰۲۳ (۲۳ اسفند ۱۴۰۱)
یک ساکن محلی پس از حمله موشکی روسیه به شهر کراماتورسک در شرق اوکراین به دنبال وسایل خود می‌گردد - ۱۴ مارس ۲۰۲۳ (۲۳ اسفند ۱۴۰۱)

مقامات اوکراینی روز سه‌شنبه اعلام کردند که اصابت یک موشک روسی به شهر کراماتورسک در استان دونتسک دست‌کم یک کشته و سه زخمی به جا گذاشته است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در پیامی در تلگرام نوشت که این موشک به مرکز شهر اصابت کرد و به شش آپارتمان بلند آسیب رساند.

زلنسکی گفت: «دولت شریر [روسیه] به جنگ علیه غیرنظامیان ادامه می‌دهد، تا زندگی‌ها را نابود ‌کند و هیچ اثری از انسان‌ها به جا نگذارد. هر حمله‌ای که جان یک بی‌گناه را می‌گیرد باید با پیگیری قانونی و حکم عادلانه مجازات درخور قتل مواجه شود. قطعاً همین طور هم خواهد بود.»

این حمله همزمان با ادعای روسیه بر این که اوکراین از مشارکت در مذاکرات صلح خودداری می‌کند، رخ داده است.

دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، به خبرنگاران گفت که تنها راهی که برای روسیه به اوکراین وجود دارد از مسیر نظامی است.

زلنسکی از زمان تهاجم روسیه به اوکراین که بیش از یکسال از آن می‌گذرد، بارها گفته است که اوکراین تنها زمانی مذاکرات صلح را مد نظر خواهد گرفت که تمام نیروهای روسیه از کشورش خارج شوند.

  • صادرات غلات

روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که آماده است اجازه دهد که قرارداد صادرات غلات اوکراین که در کاهش قیمت جهانی مواد غذایی کمک کرده است، تمدید کند، اما فقط برای ۶۰ روز.

طرح صادرات غلات از طریق دریای سیاه، به اوکراین - یکی از تولیدکنندگان عمده غلات در جهان - اجازه می‌دهد تا مواد غذایی و کودهای شیمیایی را بدون خطر از سه بندر اوکراین ارسال کند.

قرارداد غلات با میانجیگری سازمان ملل متحد و ترکیه در ژوئیه گذشته برای کمک به کاهش بحران جهانی غذا امضا شد و در آبان گذشته به مدت ۱۲۰ روز تمدید شد. اما مدت آن روز شنبه ۲۸ اسفند به پایان می‌رسد.

این مطلب با استفاده از گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG