لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

سوئد هواپیماهای تجسسی مجهز به رادار به اوکراین تحویل می‌دهد


پال جانسون، وزیر دفاع سوئد، در کنفرانس همکاری‌های دفاعی کشورهای نوردیک. تورشاون، جزایر فارو، عکس از آرشیو رویترز
پال جانسون، وزیر دفاع سوئد، در کنفرانس همکاری‌های دفاعی کشورهای نوردیک. تورشاون، جزایر فارو، عکس از آرشیو رویترز

دولت سوئد روز چهارشنبه نهم خرداد، اعلام کرد که به عنوان بخشی از بزرگترین بسته کمکی خود به اوکراین، دو فروند هواپیمای تجسسی و فرماندهی مجهز به رادار را برای تقویت ارتش آن کشور در مقابله با روسیه تحویل خواهد داد. ارزش این هواپیماها یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است.

دولت سوئد گفت که هواپیمای تجسسی و کنترل هوابرد «ساب ۸۹۰» کار شناسایی اهداف دوربرد را آسان‌تر می‌کند و به اوکراین برای عملکرد بهتر جت‌های جنگنده «اف-۱۶» که از سوی شماری از کشورهای غربی در اختیار کی‌یف خواهند گذاشت، کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پال جانسون، وزیر دفاع سوئد، در یک نشست خبری در استکهلم گفت: «این هواپیماها، جنگنده‌های اف-۱۶ را تکمیل و تقویت خواهند کرد.»

در گرماگرم حملات هوایی منظم روسیه با جت‌های جنگنده پیشرفته‌اش، نیروی هوایی اوکراین که متکی به ناوگان نسبتاً کوچکی از جت‌های قدیمی متعلق به دوران اتحاد شوروی سابق است، برای تقویت دفاع هوایی به جت‌های جنگنده اف-۱۶ نیاز دارد.

وزیر دفاع اوکراین امیدواری کرده است که اولین جت‌های جنگنده اف-۱۶ «خیلی زود» به آن کشور تحویل داده شود.

رویترز همچنین به نقل از یک مقام روسی نوشت که پهپادهای اوکراینی توانایی حمله تا عمق ۲۵۰۰ کیلومتری روسیه را دارند، «اما مسکو امن است.»

بیانیه دیمیتری بوگدانوف، رئیس بخش جنگ رادیویی-الکترونیکی نیروی هوافضای روسیه، که توسط خبرگزاری دولتی «تاس» این کشور منتشر شد، حاکی از آن است که بخش وسیعی از خاک روسیه در مرز اوکراین در برابر حملات احتمالی «آسیب‌پذیر» است.

این مقام روسی در یک کنفرانس امنیتی گفت: «اقداماتی برای محافظت از پایتخت روسیه در برابر حملات پهپادهای اوکراینی اتخاذ شده است و مناطق دیگر در حال کار برای دفاع از خود هستند.»

از آغاز سال میلادی جاری، روسیه هدف حملات پهپادی از اوکراین قرار گرفته، که زیرساخت‌های مهم پالایش نفت در دومین صادرکننده بزرگ نفت خام جهان را هدف قرار داده و بازارهای جهانی را متزلزل کرده است.

به گفته یک منبع در کی‌یف، ارتش اوکراین روز دوشنبه هفتم خرداد، در یکی از عمیق‌ترین حملات پهپادی به روسیه از زمان آغاز تهاجم آن کشور، سامانه رادار نظامی هشدار اولیه روسیه در منطقه اورنبورگ، در عمق حدود ۱۵۰۰ کیلومتری خاک روسیه را هدف قرار داد.

XS
SM
MD
LG