لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

دبیرکل ناتو خواستار تجدیدنظر در محدودیت‌های استفاده اوکراین از کمک‌های نظامی غرب علیه روسیه شد


 ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو - آرشیو
ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو - آرشیو

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، می‌گوید کشورهای غربی باید محدودیت‌هایی را که برای اوکراین گذاشته‌اند تا از کمک‌های نظامی دریافتی در هدف قرار دادن نیروهای روس در خاک روسیه استفاده نکند، تجدید نظر نمایند.

ینس استولتنبرگ روز دوشنبه ۷ خرداد در جریان سفری به بلغارستان گفت، این محدودیت‌ها توانایی نیروهای اوکراینی برای دفاع از خود را کاهش می‌دهد.

او در ادامه تاکید کرد که تهاجم نظامی روسیه به اوکراین که اواخر فوریه ۲۰۲۲ میلادی آغاز شد، نقض قوانین بین‌المللی بوده است و کی‌یف این حق را دارد که با حمله به «اهداف مشروع در خارج از اوکراین» از خود دفاع کند.

استولتنبرگ افزود، «خط مقدم کم و بیش خط مرز است و اگر نتوانید به نیروهای روس در آن سوی خط مقدم حمله کنید، چون که آنها در آن سوی مرز هستند، بطور قطع توانایی نیروهای اوکراینی را برای دفاع از خودشان کاهش می‌دهید.»

دبیرکل ناتو بار دیگر تاکید کرد که این ائتلاف نظامی غربی طرف درگیری با روسیه نیست اما گفت که کشورهای عضو این پیمان حق دارند که با ارائه کمک‌های نظامی، به اوکراین کمک کنند تا حق دفاع از خود را حفظ کند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، هفته گذشته به صدای آمریکا گفت ایالات متحده «چنین حملاتی فراتر از مرزهای اوکراین را امکان پذیر نمی‌کند»، اما اوکراین خودش در مورد استفاده تسلیحات ارائه شده از سوی دیگران تصمیم می‌گیرد.

برخی از اطلاعات مربوط به این گزارش ممکن است از آسوشیتدپرس، خبرگزاری فرانسه و رویترز تهیه شده باشد.

XS
SM
MD
LG