لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

بانک جهانی: با ادامه تهاجم نظامی روسیه نزدیک به دو میلیون اوکراینی زیر خط فقر قرار دارند


شهروندان اوکراینی در صف خوراک 
شهروندان اوکراینی در صف خوراک 

بانک جهانی روز پنجشنبه دهم خرداد در گزارشی اعلام کرد با ادامه تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، تعداد اوکراینی‌های زیر خط فقر تا ۱.۸ میلیون نفر افزایش یافته است.

براساس این گزارش، با توجه به وخامت شرایط اقتصادی اوکراین، تقریبا ۲۹ درصد جمعیت این کشور زیر خط فقر قرار دارند.

به گفته آروپ بانرجی، مدیر منطقه‌ای بانک جهانی در اروپای شرقی، اگر اوکراین کمک‌های مالی خارجی قابل توجهی برای پرداخت حقوق بازنشستگان، معلمان، پزشکان، و دیگر مشاغل دریافت نمی‌کرد، وضعیت بسیار بدتر بود.

او به خبرگزاری «رویترز» گفت: «اگر شرکای بین‌المللی، به‌ویژه آمریکا، منابعی را به طور خاص برای این هزینه‌های اجتماعی در اوکراین گردآوری نمی‌کردند، سه میلیون اوکراینی دیگر در فقر بودند.»

گزارش بانک جهانی، بر اساس نظرسنجی ماهانه تلفنی از دو هزار خانواده، تخمین می‌زند که حدود ۹ میلیون اوکراینی در سال گذشته میلادی در فقر زندگی می‌کردند. جمعیت کل این کشور در حال حاضر حدود ۳۲ میلیون نفر است.

افزایش فقر ناشی از کاهش اشتغال است، به طوری که بیش از یک پنجم بزرگسالانی که پیش از جنگ کار می‌کردند، مشاغل خود را از دست دادند.

این گزارش می‌گوید که تقریباً یک چهارم اوکراینی‌های که سال گذشته در این پنجره زمانی مورد بررسی قرار گرفتند، پول کافی برای خرید مواد غذایی نداشتند، اگرچه افزایش رشد اقتصادی و کاهش تورم به بهبود امنیت غذایی در ماه‌های پایانی سال گذشته کمک کرده است.

به گفته آرود بانرجی، تصویب بسته کمک‌های جدید اوکراین پس از ماه‌ها تأخیر در کنگره ایالات متحده، خبری فوق‌العاده بود که به تضمین ادامه توانایی اوکراین برای پرداخت‌های حقوق، بازنشستگی، و کمک‌های اجتماعی، کمک می‌کند.

این گزارش نشان می‌دهد که ۸۵ تا ۹۲ درصد از کلینیک‌های بهداشتی در اوکراین در سال گذشته میلادی، به‌رغو حملات مداوم روسیه، هنوز به طور کامل فعال بودند.

به گفته این سازمان، حداقل ۸۹ درصد از کودکان شش تا ۱۸ ساله نیز در مدرسه باقی ماندند، و در مناطقی که صحنه درگیری‌های بیشتر است، ۷۲ درصد دانش‌آموزان به مدرسه می‌روند.

به گفته این‌ مقام بانک جهانی، که بزرگترین چالش اوکراین همچنان برقراری امنیت و پایان دادن به جنگ است.
با این حال با توجه به شرایط بحرانی کنونی، دولت اوکراین در مدیریت اقتصادی کشور «موفقیت بزرگی» داشته است.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG