لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

چین به درخواست زلنسکی برای حضور در کنفرانس صلح پاسخ منفی داد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین.

در حالی که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، از روسای جمهوری آمریکا و چین خواسته است در «نشست صلح» شرکت کنند، خبرگزاری رویترز روز جمعه ۱۱ خرداد به نقل از «چهار منبع مطلع» اعلام کرد پکن به دلیل برآورده‌نشدن خواسته‌اش مبنی بر مشارکت هر دو کشور روسیه و اوکراین در این نشست، در آن شرکت نمی‌کند.

قرار است نشست دو روزه صلح، ماه آینده میلادی در سوئیس برگزار شود.

زلنسکی روز یکشنبه این هفته از جو بایدن و شی جین‌پینگ، روسای جمهوری آمریکا و چین، خواسته بود در نشست صلح سران شرکت کنند.

اوکراین امیدوار است کشورهای پرشماری در نشست صلح شرکت کنند. هدف از این نشست، اتحاد افکار عمومی جهان درباره چگونگی توقف جنگ و ایجاد فشار بر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، است که به آن دعوت نشده است.

زلنسکی در پیام ویدیویی خود به زبان انگلیسی که در داخل یک چاپخانه ویران‌شده از حمله موشکی روسیه به شهر خارکیف ضبط شده بود، گفت بیش از ۸۰ کشور در نشست شرکت خواهند کرد.

رئیس جمهوری اوکراین از همتایان آمریکایی و چینی خود خواست رهبری خود را «در پیشبرد صلح، صلح واقعی و نه فقط یک وقفه در حملات» نشان دهند.

به گفته او، نشست صلح سران نشان خواهد داد که چه کسی در جهان خواستار پایان دادن به جنگ است.

کی‌یف در طرح صلح خود خواستار خروج کامل نیروهای روسیه و احیای مرزهای رسمی بین‌المللی این کشور است. مسکو مخالف این طرح است.

منابع روسیه‌ای هفته گذشته به خبرگزاری رویترز گفتند که پوتین آماده است با برقراری یک آتش‌بس که در نتیجه آن خطوط میدان نبرد به رسمیت شناخته شوند، جنگ را متوقف کند.

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، در پاسخ به این خبر ضمن یادآوری تداوم حملات موشکی و پهپادی روسیه به شهرهای اوکراین گفت پوتین از موفقیت نشست صلح سران در سوئیس می‌ترسد و به همین خاطر در تلاش است آن را از مسیر خود خارج کند.

روسیه پیشتر اعلام کرده بود که دلیلی برای برگزاری این کنفرانس صلح وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG