لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

اوکراین، لهستان و لیتوانی واحد نظامی مشترک تشکیل دادند


برانیسلاو کوموروسکی، رئیس جمهوری لهستان
برانیسلاو کوموروسکی، رئیس جمهوری لهستان

به نوشته رویترز، کشوهای اوکراین، لهستان و لیتوانی روز جمعه از تشکیل یک واحد مشترک نظامی خبر دادند که به گفته برانیسلاو کومورووسکی، رئیس جمهوری لهستان، می تواند نخستین تمرین های خود را در سال آینده، در فضای متشنج منطقه، آغاز کند.

الحاق کریمه به روسیه درماه مارس گذشته، زنگ خطر را در این سه کشور و دیگر کشورهای منطقه به صدا درآورده، و قدرت های غربی نیز مسکو را به اعزام نیرو برای حمایت از شورشیان جدایی خواه در شرق اوکراین متهم کرده اند.

مقام های وزارت دفاع لهستان می گویند این واحد می تواند به صورت شرکت در عملیات حفظ صلح عمل کند و یا در صورت لزوم مبنایی برای شرکت در جنگ های زیر رهبری ناتو باشد.

پس از آن که این توافق نظامی به امضای وزیران دفاع سه کشور رسید، رئیس جمهوری لهستان گفت: «امیدوارم بتوانیم نخستین تمرین های خود را تا یک سال دیگربرگزار کنیم.»

او افزود: «این بخشی از برنامه وسیع تری است... که از جمله حمایت از اوکراین در دوران نوسازی را نیز دربر می گیرد».

ناتو پیش تر با ایجاد طرح های پردامنه، به منظور افزایش قدرت دفاعی خود در اروپای شرقی و نیز آسودگی خاطر پریشان متحدانش در برابر بلندپروازی های نظامی روسیه، موافقت کرده بود.

مسکو ادعای مسلح کردن شورشیان هوادار روسیه در شرق اوکراین را رد کرده است.

قرار است مرکز این واحد نظامی مشترک در شهر لوبلین لهستان در نزدیکی مرز اوکراین باشد.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع لهستان، وسعت این نیروی نظامی که تا ۲۴ ماه آینده به طور کامل وارد عملیات خواهد شد، هنوز محل بحث و مذاکره است.

XS
SM
MD
LG