لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

تصویب لایحه اعطای خودمختاری بیشتر به جدایی‌طلبان شرق اوکراین


پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین در پارلمان آن کشور - ۲۵ شهریور ۱۳۹۳
پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین در پارلمان آن کشور - ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

پارلمان اوکراین روز سه‌شنبه لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن خودمختاری بیشتری به مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان در شرق آن کشور می‌تواند اعطا شود، و همچنین موجبات بخشودگی اکثر کسانی که در جنگ با نیروهای دولتی اوکراین دخالت داشتند را فراهم می‌آورد.

هدف از این لایحه، که پترو پورشنکو رئیس جمهوری اوکراین آن را پیشنهاد کرد، پایان دادن به پنج ماه مناقشه در شرق آن کشور توصیف شده است. اما رهبران گروه‌های جدایی‌طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین این اقدام را بی‌اهمیت دانستند.

آلکساندر زاخارچنکو، نخست وزیر جمهوری خودخوانده دونتسک به خبرگزاری روسی نووستی با اشاره به این که لایحه پیش از آن که جنبه قانونی پیدا کند باید به امضای پوروشنکو رسیده و ابلاغ شود، افزود «آنگاه ما آن را به زبان روسی ترجمه خواهیم کرد و پس از مطالعه متن آن، نظر خود را بیان خواهیم نمود.»

معاون اول اقای زاخارچنکو نیز گفت مصوبه امروز پارلمان اوکراین فقط می‌تواند به عنوان یک نقطه تماس برای مذاکرات آینده عمل کند.

قانون‌گذاران اوکراین همچنین روز سه‌شنبه توافقنامه گسترش پیوندهای اقتصادی و سیاسی با اتحادیه اروپا را تصویب کردند.

رد کردن همین پیمان توسط ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری پیشین اوکراین، در ماه نوامبر سال گذشته بود که موجب بروز اعتراضات گسترده‌ای در آن کشور شد و به برکناری او از مقام ریاست جمهوری، تصرف شبه جزیره کریمه توسط روسیه و حمایت آن از شورشیان جدایی‌طلب در شرق اوکراین انجامید.

پترو پوروشنکو جانشین یانوکویچ این توافقنامه را امضا کرده است، اما همراه با اتحادیه اروپا موافقت کرد که اجرای بخش تجارت آزاد آن توافقنامه، تا پایان سال آینده به تاخیر بیافتد. این تصمیم امتیازی به روسیه تلقی شده است.

XS
SM
MD
LG