لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

رئیس جمهوری اوکراین در واشنگتن خواهان حمایت بیشتر آمریکا شد


پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین در نشست مشترک نمایندگان گنگره آمریکا - ۲۷ شهریور ۱۳۹۳
پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین در نشست مشترک نمایندگان گنگره آمریکا - ۲۷ شهریور ۱۳۹۳

رئیس جمهوری اوکراین، که به واشنگتن پایتخت ایالات متحده سفر کرده است، روز پنجشنبه از قانونگذاران کنگره آمریکا خواست از تلاش‌های کشورش برای آزادی و دموکراسی حمایت کنند.

پترو پوروشنکو پیش از ملاقات با باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، در نشست مشترک نمایندگان کنگره به ایراد سخنرانی پرداخت و از همبستگی و حمایتی که آمریکا به اوکراین در برابر «تهاجم خارجی» نشان داده است، سپاسگراری کرد.

آقای پوروشنکو، در اشاره‌ به پیکار دولت اوکراین برای حفظ تمامیت ارضی کشور گفت «در تاریخ لحظاتی وجود دارد که آزادی از یک مفهوم سیاسی فراتر می‌رود. در آن لحظه، آزادی به گزینه‌ای نهایی تبدیل می‌شود که هویت شما را به عنوان یک فرد، و یک ملت، تعریف می‌کند.»

رئیس جمهوری اوکراین نبرد کشورش با جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه را جنگ برای آزادی، دموکراسی و حکومت قانون توصیف کرد و خواهان حمایت بیشتر ایالات متحده آمریکا در این راستا شد.

آقای پوروشنکو با تاکید بر این که اوکراین به ارتشی نیرومند و مدرن نیاز دارد، از آمریکا خواست «وضعیت امنیتی و دفاعی ویژه‌ای، که بازتاب‌دهنده بالاترین سطح همکاری با یک متحد غیر ناتو باشد، را به اوکراین اعطا کند».

وی در ادامه با اشاره به تهدیدها و چالش‌هایی که در برابر اوکراین قرار دارد، گفت در این مقوله کشور او تنها نیست، و افزود «جهان آزاد باید استوار بایستد، و با کمک آمریکا چنین خواهد کرد.»

رئیس جمهوری اوکراین با بازگویی شعار انقلاب آمریکا، «آزاد زندگی کن یا بمیر»، و اشاره به اعتراضات خیایانی که موجب سرنگونی دولت طرفدار مسکو در اوکراین شد، گفت همین شعار بود که باعث شد مردم اوکراین برای «انقلاب کرامت» خود برخیزند.

آقای پوروشنکو همچنین از آمریکا خواست تحریم‌های بیشتری بر مسکو وضع کند و در ادامه، تجاوز روسیه در شرق اوکراین را «تهدیدی برای امنیت جهانی» نامید. وی تاکید کرد کیف اشغال شبه جزیزه کریمه توسط روسیه را هرگز قبول نخواهد کرد.

انتظار می‌رود رئیس جمهوری اوکراین در دیدار با مقام‌های ارشد آمریکا، درخواست خود را برای دریافت کمک نظامی بیشتر – بیش از ۷۰ میلیون دلاری که واشنگتن اواخر ماه اوت وعده آن را داد – مطرح کرده و آنان را تحت فشار قرار دهد.

ایالات متحده از اوکراین در مقابل نیروهای جدایی طلب طرفدار روسیه در شرق آن کشور حمایت کرده و ضمن انتقاد از مسکو به خاطر دخالت در امور اوکراین و حمایت و تجهیز شورشیان در شرق آن کشور، تحریم هایی را علیه مسکو اعمال کرده است.

XS
SM
MD
LG