لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

امضای پیمان همکاری اوکراین با اتحادیه اروپا


پارلمان اوکراین توافق نامه همکاری با اتحادیه اروپا را تصویب کرد. این توافق نامه که وقتی به اجرا درآید، درها را به روی تجارت بین اروپا و اوکراین باز خواهد کرد، در عین حال انجام اصلاحاتی در کشور را ترغیب می کند. در حال حاضر، اوکراین از مقررات ترجیحی یک جانبه با اتحادیه اروپا بر اساس توافق نامه همکاری برخوردار است.

ایالات متحده آمریکا به خاطر این رای تاریخی به مردم اوکراین تبریک گفت. ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت «با پبشبرد این توافق نامه در برابر چالش های بزرگ، رهبران اوکراین خواست و اراده مردم خود را عملی ساخته اند. آنان زمستان گذشته و با حضور در انتخابات ریاست جمهوری در ۲۵ ماه مه، حمایت عظیم خود را از درآمیزی بیشتر با اروپا نشان دادند.»

پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین رای پارلمان را « گام نخست اما تعیین کننده» به سوی ورود کشور به اتحادیه اروپا نامید. او گفت اوکراینی هایی که در اعتراض ها و در جنگ در شرق کشته شدند، «نه فقط برای سرزمین مادری شان بلکه برای آن جان سپردند که جایگاهی والا برای ما در خانواده اروپا فراهم آورند». در جنگ بین نیروهای مسلح اوکراین و جدایی خواهان طرفدار روسیه بیش از ۳ هزار تن کشته شده اند.

ایالات متحده آمریکا همچنین تصویب لوایح بخشودگی و اعطای وضعیت ویژه به بخش های برگزیده در دونتسک و لوهانسک را تحسین کرد و هردو را تعهد مهمی دانست که اوکراین بر اساس توافق نامه آتش بس مینسک در ۵ سپتامبر برعهده گرفت. به نظر آمریکا قوانین جدید ادامه پای بندی دولت اوکراین به حل صلح جویانه مناقشه جاری در شرق کشور را نشان می دهد.

امریکا همچنین از روسیه خواسته است به تعهدهای خود عمل کند. نفرات، تسلیحات و تجهیزاتش را از اوکراین بیرون ببرد، نقش خود را در احترام به مرز بین دو کشور ایفا کند، آزادی تمام گروگان ها را مسلم سازد، و از ایجاد یک منطقه حایل در امتداد دو طرف مرز حمایت کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت راه برای صلح باز است، اما روسیه و جدایی خواهانی که این کشور از آنها حمایت می کند باید به تعهدهایی که در قرار داد آتش بس برعهده گرفته اند عمل کنند و به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین احترام بگذارند.

XS
SM
MD
LG