لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

اوکراین اعلام کرد دور جدید آتش بس در هفته آینده آغاز می شود


پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین
پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین

پترو پوروشنکو،رئیس جمهوری اوکراین دستور برقراری آتش بس جدیدی را در هفته آینده در اوکراین صادر کرد. این آتش بس بخشی از تلاش برای پایان دادن به ماه ها جنگ میان نیروهای دولتی اوکراین و شورشیان هوادار روسیه در نزدیکی مرزهای روسیه است.

به گزارش صدای آمریکا، بر اساس بیانیه ای که روز پنج شنبه اعلام شد، نیروهای اوکراینی روز سه شنبه با یک روز سکوت به استقبال این آتش بس می روند. رسانه های روسی و غربی از قول رهبران شورشیان گفته اند که آنان از این آتش بس حمایت می کنند.

اعلام نامنتظر آتش بس، سومین تلاش برای پایان دادن به جنگ روبه گسترشی ست که در آوریل سال جاری مسیحی آغاز شد و تاکنون بیش از ۴ هزار و ۳۰۰ کشته داده است. آتش بس قبلی که روز ۵ سپتامبر اعلام شده و امیدهای زیادی برانگیخته بود، در مدت چند روز پایان یافت و آتش بس دیگری که قرار بود این هفته آغاز شود نیز تنها چند ساعت پس از اعلام، با آتش توپخانه در شرق اوکراین به هم خورد.

خبرگزاری فرانسه از منبعی نزدیک به پوروشنکو نوشته است که آتش بس قرار است روز ۹ دسامبر و با بیرون بردن سلاح های سنگین از خط جبهه – تازمانی که جدایی طلبان آتش بس را رعایت می کنند- آغاز شود.

مسکو هنوز هیچ ابراز نظری در این باره نکرده است. اماخبرگزاری روسی ریانووستی می نویسدآندریی پورگین، عضو مجلس جمهوری خود خوانده خلق دونتسک، این توافق را تایید کرده اما از ارزیابی میزان کارآیی آن خودداری کرده است. غرب همواره مسکو را متهم کرده است که با ارسال سلاح و نیرو از شورشیان حمایت می کند. اتحادیه اروپا و ایالات متحده نیز هنوز واکنشی نشان نداده اند.

در اوائل روز پنجشنبه، جان کریوزیر خارجه آمریکا گفته بود که اگر روسیه از حمایت از شورشیان روسی زبان در اوکراین دست بردارد، می تواند رابطه بهتری با غرب داشته باشد.

او که در اجلاس سازمان امنیت و همکاری اروپا در سویس سخن می گفت، همچنین اعلام کرد که آمریکا درپی درگیری با روسیه بر سر اوکراین نیست، و نمی خواهد «مسکو درنتیجه اقدام هایش منزوی شود». اما گفت که حمایت کرملین از شورشیان به اعتبار مسکو لطمه می زند . او هشدار داد که در صورت ادامه این وضع، شهروندان روسیه درپی تحریم های غرب با دشواری های فزاینده ای روبرو خواهند شد.

XS
SM
MD
LG